امروزه به منظور کاهش مصرف برق در کنار چیلرهای تراکمی، از سیستمی برای ذخیره سازی انرژی برودتی یخ به نام آیس بانک استفاده می شود. عملکرد این سیستم به گونه ای است که به خوبی می تواند موجبات کاهش مصرف برق را فراهم کرده و در صنایع مختلف کاربردهای فراوان داشته باشد. مکانیزم آیس بانک به شکلی طراحی می شود که بتواند در طول شب سرمای موجود را ذخیره کرده. تا در پیک کاری بتواند مصرف برق را کاهش دهد. با توجه به اینکه یخ به عنوان یک سیال ایده آل جهت ذخیره سازی سرما به شمار می رود. استفاده از آن در این سیستم نیز به خوبی می‌ تواند کمک کند تا شما یک عملکرد ایده ‌آل از آن دریافت کنید.

آیس بانک

برای درک بهتر از عملکرد آیس بانک می توان بیان کرد که نحوه کار این سیستم به مانند یک باتری شارژی بوده و هنگامی که شما نیاز به استفاده از آن ندارید انرژی را در خود ذخیره کرده و در هنگام اوج مصرف می توانید از آن بهره ببرید. با ما در آریان سرد همراه باشید تا اطلاعات کافی به شما در مورد کاربردهای آن و مزایای این سیستم ارائه دهیم.

عملکرد آیس بانک چگونه است؟

نحوه عملکرد این سیستم به گونه ای است که با بهره مندی از دستگاه های مختلف می تواند یخ را ذخیره کند. بر روی صفحات پیلو پلیت یا سطح لوله های کویل که در یک مخزن عایق بندی شده قراردارند، یخ می تواند تولید شود. به هنگام مصرف یخ تولید شده ذوب خواهد شد و به شکل آب سرد می تواند یک سیال دیگر را خنک کرده و برای فرآیندهای مختلف مانند پاستوریزه کردن مورد استفاده قرار خواهد گرفت. سیکل عملکردی این سیستم به گونه ای است که آب گرم شده جهت استفاده مجدد به مخزن عایق بندی شده باز خواهد گشت و در شیفت بعدی می ‌تواند دوباره این عمل را تکرار نماید.
عملکرد این سیستم به شکلی است که به کمک دستگاه های چیلز آمده و می تواند جهت جلوگیری از مصرف انرژی به خوبی عمل نماید.

کاربرد های آیس بانک

با توجه به مواردی که بیان کردیم و نحوه عملکرد این سیستم می توان در صنایع مختلف از آن استفاده نمود. امروزه در صنایعی مانند شیر و لبنیات به منظور پاستوریزه کردن و نگهداری از این محصولات از آیس بانک استفاده می‌ شود. در کنار این صنعت در صنایع شیلات و همچنین نانوایی صنعتی می ‌توان از این سیستم بهره برد. با توجه به اینکه انواع نوشیدنی ها جهت نگهداری نیاز به استفاده از دمای خنک دارند، می توان از آیس بانک در این صنعت نیز بهره برد.
در کنار تمام مواردی که بیان کردیم و این سیستم می تواند کاربرد داشته باشد، امروزه در سیستم های تهویه صنعتی و همچنین در صنایع تولید مواد غذایی از آیس بانک به شکل گسترده استفاده می شود.

نحوه طراحی و تولید

چنانچه قصد دارید در موارد بیان شده از این سیستم بهره ببرید، ما در مجموعه آریان سرد به بهترین شکل می توانیم این سیستم را در اختیار شما قرار دهیم. آیس بانک را می ‌توان به صورت کاملاً جداگانه و مستقل و با تجهیزات کامل از جمله کندانسور، کمپرسور و شیر انبساط و جدا از چیلر نصب نمود. این سیستم به خوبی می ‌تواند سرمایش مورد نیاز شما را تامین کرده و مزایای مخصوص به خود را داشته باشد.

پیتو پلیت

در شکلی دیگر شما می توانید در کنار چیلرها از آیس بانک استفاده نمایید. با توجه به اینکه تجهیزات سیکل تبرید در سیستم های چیلر فعالیت خود را در شب انجام می دهند. مکانیزم عملکردی آن موجب می ‌شود که یخ مورد نیاز جهت استفاده در پیک مصرف در مخزن آیس بانک ذخیره شود.

مزایای استفاده از آیس بانک

بدون شک مهمترین مزیت استفاده از این سیستم، کاهش مصرف انرژی و بهبود عملکرد سیستم های برودتی در زمان نیاز به سرمایش بالا خواهد بود. با این حال استفاده از این سیستم مزایای گسترده تری برای شما خواهد داشت که می تواند شما را مجاب کند در کنار چیلرها از این سیستم بهره ببرید.
از دیگر مزایای استفاده از آیس بانک می ‌توان به کاهش سرمایه گذاری اولیه اشاره کرد. با توجه به نحوه نصب و اجرای این سیستم، شما نیاز به نصب تجهیزات فراوان ندارید و ظرفیت کمتری برای تجهیزات برودتی بیا خواهید داشت.
عملکرد این سیستم به شکلی است که در زمانی که نیاز به سرمایه بیش از حد ندارید می ‌تواند انرژی و سرمایش را ذخیره کرده و بازدهی بسیار بالاتری در زمانی که دمای بالا وجود دارد دریافت خواهید نمود.
در کنار تمام مواردی که به عنوان مزایای این سیستم به شمار می ‌روند. استفاده از این سیستم به شما کمک می کند تا دماهای بسیار پایین را با اضافه کردن حلال های در دسترس داشته باشید. این حلال به شما کمک می کند که دمای پایین تر از ۰ درجه را بتوانید در اختیار داشته باشید.

تجهیزات و اجزای سیستم

با توجه به اینکه این سیستم را می توان به دو شکل اجرا نمود، دارای تجهیزات و انواع مختلفی خواهد بود. با این حال از مهمترین تجهیزات آیس بانک می توان به اواپراتور یا کویل سیستم اشاره کرد. معمولاً از کویل مسی، گالوانیزه یا پیلو پلیت در این سیستم استفاده می ‌شود. در کنار این بخش، شما برای راه اندازی یک سیستم نیاز به شیر انبساط و سایر کنترل کننده ها را خواهید داشت.