اهمیت اجاره سردخانه

متداول ترین روش ذخیره و حفظ مواد غذایی و جلوگیری از فرآیند خراب شدن و فساد آنها، نگهداری این محصولات در سردخانه می باشد. این روش نه تنها برای حفظ سلامت محصولات غذایی بلکه جهت نگهداری گل و گیاه، مواد دارویی، انواع گوشت، خشکبار، میوه و سبزیجات، شیرینی و … استفاده می شود. افزایش تقاضای مردم برای خرید محصولات غذایی به ویژه در ایام عید نوروز موجب می شود، تا تولیدکنندگان میزان تولیدات خود را جهت تأمین نیاز بازار افزایش دهند. افزایش تولید مشکلاتی همچون کمبود فضای سردخانه ای را با خود به همراه دارد. از این رو اجاره سردخانه به صورت متری و کامل به ویژه در شب عید به امری رایج تبدیل شده است.

اجاره سردخانه برای شب عید به تولیدکنندگان این امکان را می دهد، که محصولات بیشتری را تولید و جهت عرضه به بازار در سردخانه نگهداری کنند. این امر نه تنها موجب حفظ طولانی مدت سلامت محصولات غذایی و کاهش میزان هدر رفت آنها خواهد شد بلکه ارزش افزوده ی بالایی را نیز برای تولیدکنندگان ایجاد خواهد کرد. از این رو با توجه به اهمیت قابل توجه این موضوع به ویژه برای تنظیم بازار شب عید، در ادامه قصد داریم تا اطلاعات بیشتری را در  مورد نحوه اجاره سردخانه برای شب عید و شرایط آن در اختیار شما قرار دهیم.

اجاره سردخانه به صورت متری و کامل به ویژه در شب عید به امری رایج تبدیل شده است.

نحوه اجاره سردخانه برای شب عید

با توجه به افزایش تقاضای تولید کنندگان، باغداران و کشاورزان جهت اجاره سردخانه به ویژه در ایام عید، شرکت های بسیاری در این زمینه ورود کرده و مشغول به فعالیت شده اند. در این راستا صدها سردخانه ی اجاره ای در شهرهایی چون؛ اصفهان، شیراز، تهران، مشهد، بندرعباس، استان های جنوبی و … احداث شده است و به طور مستمر به متقاضیان اجاره داده می شود. این نوع سردخانه ها طبق قراردادهای مشخص بین طرفین به صورت روزانه، ماهیانه و حتی سالیانه به متقاضیان اجاره داده می شود. علاوه بر این شخص متقاضی می تواند بسته به نیاز خود، واحدهای سردخانه ای را به صورت متری و یا اتاق اجاره نماید.

نگهداری مواد اولیه و یا محصول نهایی در شرایط ایده آل، یکی از نکات حائز اهمیت در بحث فروش و صادرات می باشد. زیرا کیفیت تنها رمز ماندگاری در بازارهای فوق رقابتی صادرات محصولات غذایی می باشد. از این جهت اجاره سردخانه میتواند برای عمده تولیدکنندگان محصولات غذایی بسیار کارآمد و سودآور باشد. به این دلیل که میتوانند حجم تولیدات خود را بدون نگرانی در رابطه با فضای کافی جهت ذخیره سازی افزایش دهند. علاوه بر این نگهداری محصولات تولیدی در سردخانه، میزان ضایعات محصول را کاهش و ارزش افزوده نهایی را به طور چشمگیری ارتقا می دهد. این مهم همچنین تأثیر قابل توجهی بر تأمین نیاز بازار و متعادل سازی قیمت محصولات به ویژه در ایام عید دارد.

اجاره سردخانه میتواند برای عمده تولیدکنندگان محصولات غذایی بسیار کارآمد و سودآور باشد.

شرایط اجاره سردخانه برای شب عید

اجاره سردخانه به خصوص در ایامی مانند شب عید که حجم تولیدات در کشور بالاست، یکی از چالش های پیش روی تولید کنندگان می باشد. برای گام برداشتن در این راستا ابتدا باید از شرایط اجاره سردخانه برای شب عید شناخت کافی داشته باشید. یکی از شرایطی که باید در این زمینه مد نظر قرار گیرد، توجه به مدت زمان اجاره واحدهای سردخانه ای می باشد. مدت زمان اجاره سردخانه عموماً با در نظر گرفتن نوع محصول و مدت زمانی که متقاضی به سردخانه نیاز دارد، متغیر است. مدت اجاره واحدهای سردخانه ای معمولاً بین ۶ ماه تا ۲ سال می باشد. در این مدت فرد می بایست تعهدات خود را به موجب استفاده از امکانات سردخانه به طور کامل انجام دهد.

مورد مهم دیگر در این رابطه، هزینه اجاره سردخانه می باشد. هزینه ی تمام شده مربوط به اجاره واحدهای سردخانه ای به عوامل زیادی چون؛ مدت زمان اجاره واحد سردخانه، نوع و مقدار بار، متراژ فضای مورد استفاده در سردخانه و … بستگی دارد. در نظر داشته باشید که نکات و جزییات مربوط به نحوه اجاره سردخانه برای شب عید و شرایط آن که مواردی همچون مدت زمان و هزینه اجاره سردخانه را نیز در بر می گیرد، در قرارداد منعقد شده بین شخص مالک و متقاضی به طور کامل درج می گردد. به سبب اهمیت بالا و ضرورت آشنایی با جزییات پیرامون قرارداد اجاره سردخانه، در ادامه به شرح نکات پیرامون آن خواهیم پرداخت.

اجاره سردخانه به تولیدکنندگان امکان می دهد، که محصولات بیشتری را جهت عرضه به بازار در سردخانه نگهداری کنند.

نکات کلیدی پیرامون قرارداد اجاره واحدهای سردخانه ای

قرارداد اجاره سردخانه در واقع قراردادی میان شخص مالک و فرد متقاضی اجاره واحد سردخانه می باشد. این قرارداد به صورت کتبی و با ذکر تمامی موارد قانونی و شرایط اجاره سردخانه برای شب عید مابین طرفین منعقد می گردد. به موجب این قرارداد شخص تولیدکننده یا متقاضی متعهد به پرداخت تمامی هزینه های مربوط به استفاده از فضا، تجهیزات و امکانات سردخانه ای و خسارت های احتمالی می شود. علاوه بر این فرد متقاضی موظف است تا کلیه ی محصولات خود را قبل از ذخیره در سردخانه بیمه نماید.

در نقطه مقابل واحد سردخانه در برابر تعهدات فرد مستأجر موظف است، تا کلیه کالاها و اجناس او را به شیوه ای اصولی و در شرایطی کاملاً استاندارد در سردخانه نگهداری نماید. علاوه بر این اگر در طی مدت اجاره سردخانه در اثر بی احتیاطی و یا قصور مسئولین سردخانه در حفظ و نگهداری کالاها، به محصول مستأجر خسارتی وارد شود، صاحب سردخانه ضمن پذیرفتن مسئولیت مشکل به وجود آمده موظف است کل مبلغ خسارت را به شخص مستأجر پرداخت نماید.

از جمله موارد مهمی که در ضمن قرارداد می بایست به آن اشاره شود، نحوه اجاره سردخانه برای شب عید است. به این معنا که شخص متقاضی اجاره سردخانه باید صراحتاً مدت زمان اجاره واحد سردخانه و میزان فضای مورد نیاز خود را به مالک سردخانه اعلام نماید. علاوه بر این هزینه اجاره بها و شیوه ی پرداخت نیز باید به صورت کاملاً مشخص در قرارداد قید شود. به طور مثال ممکن است به موجب توافق بین طرفین اجاره بها به صورت روزانه، ماهیانه و یا در پایان قرارداد پرداخت شود. توجه داشته باشید که عقد قرارداد به هنگام اجاره سردخانه امری است که باید به شیوه ای اصولی و قانونی انجام شود. همچنین می بایست هوشمندانه عمل کرد و به منظور جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در آینده، تمامی مفاد قرارداد را  قبل از امضا کردن به دقت مطالعه و بررسی نمود.

تمامی مفاد قرارداد اجاره سردخانه را  قبل از امضا کردن به دقت مطالعه و بررسی نمایید.