محسن ورجاوند در نشست خبری روز دوشنبه، ۱۴ مهرماه روز ملی دامپزشکی را گرامی داشت. او گفت: زمین مورد نظر برای ساخت کشتارگاه و سردخانه صنعتی در دزفول تایید. و استعلام‌های مورد نیاز و مراحل اداری برای ساخت آن در حال انجام است.

وی در ادامه افزود: هایپرمارکت‌هایی که همه اقلام مورد نیاز مردم را به فروش می‌رسانند. می‌توانند واحدی مجزا برای فرآورده‌های خام دامی اختصاص دهند تا توسط مسؤل فنی به عنوان ناظر مستقیم و ثابت نظارت شود. هدف از این نشست ضروری بودن ساخت کشتارگاه و سردخانه در دزفول است.

ورجاوند بیان کرد: قطعه بندی فرآورده‌های خام دامی در این واحدها به شرطی انجام می‌شود. که محصولات در همان فروشگاه به فروش برسند و امکان فروش در سایر فروشگاه ها وجود نداشته باشد. وی افزود: امروز نخستین پروانه بهداشتی سازمان دامپزشکی استان خوزستان برای هایپرمارکت گلباران صادر شد.

رئیس اداره دامپزشکی دزفول، پیشگیری و مبارزه با بیماری های ناشی از طیور، ماهی، زنبور عسل، کرم ابریشم، حیوانات باغ وحش و حیوانات غیرخوراکی و هم چنین داشتن نظارت بر روی فراورده های خام دامی را وظیفه دامپزشکی دانست و گفت: پرورش و نگهداری، تولید، کشتار، توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی مانند تخم مرغ، آبزیان و انواع گوشت از جمله وظایف دامپزشکی است و این نظارت‌ها از زمان تولید تا قبل از پخت انجام می‌شود.

وی در ادامه گفت: نظارت بر کشتارگاه‌ها، صیدگاه‌ها، سردخانه‌ها، کارگاه‌های بسته بندی و قطعه بندی، تالارها، آشپزخانه‌ها، کبابی‌ها و رستوران‌ها و نظارت بر سلامت و نحوه تولید و عرضه آنها از دیگر وظایف دامپزشکی است. ورجاوند نظارت داشتن بر روی درمانگاه های دامپزشکی، شرکت‌های تولید واکسن و داروخانه‌ها و صدور پروانه برای آن‌ها را از وظایف دامپزشکی دانست.

وی در ادامه افزود: ۸ داروخانه، ۹ درمانگاه، ۳ سردخانه بزرگ، ۱۵ سردخانه کوچک و ۲ آزمایشگاه دامپزشکی نیز در دزفول فعال است و محدودیتی برای صدور پروانه بهره‌برداری بهداشتی وجود ندارد.

با توجه به اینکه هر روز تقاضا برای گوشت دام و طیور بالاتر می رود، نیازمند احداث بیشتر سردخانه برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی هستیم.