مقدمه

ساندویچ پانل ها یکی از با اهمیت ترین و پر استفاده ترین سازه های از پیش ساخته هستند، که به ویژه در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به توسعه ی صنعت ساختمان سازی و افزایش نیاز سازندگان به استفاده از انواع مصالح مختلف، بحث مدیریت هزینه ها بسیار بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. به این منظور سازندگان به دنبال تهیه و یا جایگزین کردن محصولاتی کم هزینه به جای مصالح معمول مورد استفاده همچون؛ آجر، سیمان، گچ و … هستند. این امر موجب گردید تا استفاده از محصولاتی همچون ساندویچ پانل سقفی بیش از گذشته رواج یابد.

این محصول از قرار گیری چندین لایه با جنس های متفاوت در کنار یکدیگر ساخته شده است و بر حسب مورد استفاده، در دو مدل ساندویچ پانل دیواری و سقفی طراحی و به بازار عرضه شده است. از انواع مختلف این پانل های ساندویچی در فرآیند ساخت واحدهای اداری و مسکونی، سردخانه ها، ویلا و … استفاده میشود. از این رو با توجه به اهمیت، مزایا و موارد استفاده ی متعدد این محصول به ویژه در صنعت ساخت و ساز، قصد داریم تا در ادامه انواع ساندویچ پانل ها را معرفی کرده و شرایط استفاده از آنها را شرح دهیم.

ساندویچ پانل یکی از پر استفاده ترین سازه های از پیش ساخته است.

آشنایی با ویژگی های ساندویچ پانل و مزایای آن

ساندویچ پانل در واقع نوعی سازه ساختمانی از پیش ساخته می باشد و از ترکیب چند لایه ی به هم فشرده ساخته شده است. این سازه عموماً از سه لایه شامل؛ دو لایه ی بیرونی و یک لایه ی میانی تشکیل شده است. لایه های بیرونی از جنس ورق فلزی و لایه ی میانی از نوعی عایق ساخته شده اند. جنس و نوع لایه ها با توجه مورد استفاده ی پانل ها متفاوت می باشد. با این وجود به طور کلی از مواد اولیه ای چون؛ پشم شیشه، پشم سنگ، پلی استایرن و … در ساخت این پانل ها استفاده میگردد. استفاده از این پانل ها علاوه بر آنکه موجب کاهش چشمگیر هزینه های ساخت و ساز میشود، مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

ساندویچ پانل ها عموماً از سه لایه شامل؛ دو لایه ی بیرونی و یک لایه ی میانی ساخته شده اند.

مزایای استفاده

 1. کاهش چشمگیر هزینه های ساخت و ساز در صنعت ساختمان سازی
 2. سرعت بخشیدن به روند ساخت و صرفه جویی در وقت، به دلیل از پیش ساخته بودن
 3. تنوع بسیار زیاد در طرح و رنگ
 4. سبک بودن و در نتیجه کاهش وزن نهایی سازه
 5. مقاومت بسیار بالا در برابر فشارهای وارده
 6. مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی
 7. قابل استفاده بودن در تمامی شرایط آب و هوایی و اقلیمی
 8. قابلیت نصب و اجرای آسان در محل
 9. امکان حمل و نقل و جابه جایی آسان
 10. برخورداری از قابلیت بازیافت

استفاده از پانل های ساندویچی، سبب کاهش قابل توجه هزینه های ساخت و ساز میشود.

انواع ساندویچ پانل ها و موارد استفاده از آنها

این محصول با توجه به نوع کاربرد و موارد مصرف، در دو مدل ساندویچ پانل سقفی و دیواری طراحی و روانه ی بازار شده است. هر یک از انواع آن ویژگی، شرایط و موارد استفاده ی خاص خود را دارند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

 

 • ساندویچ پانل سقفی

این مدل از ساندویچ پانل، جهت پوشش سقف به کار گرفته میشود. پوششی که با استفاده از این نوع پانل ایجاد میگردد، بسیار مقاوم می باشد زیرا در ساخت لایه های بیرونی ساندویچ پانل سقفی، از آلومینیوم و نوعی ورق فولادی گالوانیزه و آلوزینک با مقاومت بالا استفاده شده است. علاوه بر این در ساخت لایه ی میانی این پانل از موادی چون؛ فوم پلی یورتان، پشم سنگ، پلی استایرن و پشم شیشه استفاده شده که در برابر حرارت و صوت عایق می باشند. ساندویچ پانل سقفی بسته به مورد مصرف، در ابعاد ۴ تا ۲۰ سانتی متر و با ضخامتی معادل ۸.۱ متر ساخته میشود. این نوع پانل ها به پانل های دیواری شباهت زیادی دارند با این تفاوت که، ضریب تحمل حرارتی آنها در مقایسه با پانل های دیواری پایین تر می باشد.

ساندویچ پانل های سقفی بسته به مورد مصرف، در ابعاد 4 تا 20 سانتی متر ساخته میشوند.

 • ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری نوع دیگری از پانل های ساندویچی است که از دو لایه ورق فولادی و یک لایه ی میانی از جنس فوم پلیمری تشکیل شده است. در ساخت لایه ی میانی این نوع پانل ها معمولاً از فوم های پلیمری چون؛ فوم پلی استایرن، پلی یورتان و فوم XPS  استفاده میشود. این امر موجب میشود که این نوع پانل، از مقاومت بالایی در برابر رطوبت و زنگ زدگی برخوردار باشد. علاوه بر این پانل دیواری به دلیل فوم پلیمری مورد استفاده در ساخت آن، خاصیت عایق کنندگی بسیار بالایی دارد و موجب میشود تا هدر رفت انرژی در ساختمان به پایین ترین حد ممکن برسد.

ساندویچ پانل دیواری وزن بسیار پایینی داشته، از این رو سبب کاهش چشمگیر وزن ساختمان و افزایش استحکام سازه در برابر بلایای طبیعی همچون زمین لرزه میشود. از این سازه به جهت پوشش دیوارها و ساخت انواع کانکس، سوله ها و کارخانجات صنعتی استفاده میگردد. علاوه بر این پانل ها بر اساس جنس ورق لایه ی بیرونی به انواع؛ ساندویچ پانل ورق آلوزینک، ورق گالوانیزه و ورق آلومینیوم و بر اساس جنس لایه ی میانی به انواع؛ نوع پلی یورتان، پشم شیشه و پشم سنگ تقسیم میشوند.

وزن پایین ساندویچ پانل دیواری برای نصب آسان

جمع بندی

ساندویچ پانل ها نوعی سازه ی از پیش ساخته هستند که به دلیل مزایای بسیار زیاد و صرفه ی اقتصادی بالا، بیش از گذشته در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. این محصول از چندین لایه ی به هم فشرده ساخته شده است و در دو مدل ساندویچ پانل سقفی و دیواری طراحی و تولید میشود. ابعاد پانل های تولیدی بسته به مورد مصرف از ۸ تا ۲۰ متر متغیر می باشد. در ساخت لایه های هر یک از این پانل های ساندویچی از مواد اولیه ی متنوعی استفاده شده است.

لایه های بیرونی این محصول عمدتاً از جنس ورق آلوزینک، ورق گالوانیزه و ورق آلومینیوم و لایه ی میانی آنها از جنس پلی یورتان، پشم شیشه و پشم سنگ ساخته میشود. این مواد از مقاومت و خاصیت عایق کنندگی بسیار بالا و وزن پایینی برخوردار هستند. از این رو استفاده از آنها در فرآیند ساخت، مزایای بسیاری به همراه خواهد داشت. از انواع ساندویچ پانل دیواری و سقفی در ساخت پوشش دیوار و سقف، ساختمان های مسکونی و اداری، انواع کانکس ها، صنایع برودتی مانند سردخانه ها و … استفاده میشود.