• زنجان، خیابان جمهوری، بالاتر از دانش سرا، پلاک 52

اواپراتور سردخانه

اواپراتور سردخانه اعم از اواپراتور سرد خانه زیر صفری، بالا صفری و تونل انجماد و سایر اواپراتور ها وظیفه جذب گرما از محیط داخل و انتقال آن به محیط اطراف را دارد. تا همواره دمای محیط را در دمای از پیش تعیین شده نگه دارد. تجهیزات و ادوات به کار گرفته شده در یک اواپراتور سرد خانه‌ای عبارتند از: بدنه فلزی، پوشش ضدخوردگی، مجموعه موتور و فن، کویل ها، فین ها، تجهیزات برفک زدایی و دیفراست، سیستم کنترلی و یک سری تجهیزات جانبی دیگر.

اواپراتور سردخانه اینگونه عمل می کند که بعد از شیر انبساط، مبرد منبسط شده به اواپراتور وارد می‌شود. سپس دمای محیط این مبرد را پایین آورده و به سمت کمپرسور فرستاده می‌شود. به عبارت دیگر مبرد موجود در کویل‌ها گرمای محیط را گرفته و فن اواپراتور هوای سرد را به داخل محیط سردخانه می‌رستد.

اواپراتور سردخانه

اواپراتور یا تبخیر کننده چیست

اواپراتور بخش مهمی از یک سیستم تبرید است. در آن حرارت توسط سیال یا ماده‌ای که باید خنک شود از محیط گرفته می‌شود. یکی از روش‌های تقسیم‌بندی اواپراتورها، بر اساس ماده‌ای که خنک می‌کنند یا نوع تغذیه مبرد است. در ادامه به توضیح اواپراتورهای سردخانه صنعتی زیر صفر و بالای صفر، اواپراتور تونل انجماد و اواپراتور یخچالی می‌پردازیم.

فن اواپراتور سردخانه

فن اواپراتور سردخانه‌ها چه بالای صفر و چه زیر صفر و چه تونل انجماد، عمدتا از نوع مکنده آکسیال می‌باشند. ویژگی این نوع فن سردخانه این است که دارای پرتاب باد مستقیم است. همچنین حجم زیادی هوا در آن جابجا می‌شود. نکته قابل توجه در مورد فن آکسیال که باید رعایت شود این است که این نوع فن‌ها اختلاف فشار در پشت و جلو فن را نمی‌پذیرند. اگر اختلاف فشاری رخ دهد، میزان هوادهی فن کم می‌شود. مهمترین نکته ای که در هنگام خرید اواپراتور باید در نظر داشت، میزان هوادهی فن اواپراتور یا سی اف ام (CFM) فن اواپراتور است.

اواپراتور سردخانه صنعتی زیر صفر و بالا صفر

دو دسته بالای صفر و زیر صفر در تقسیم بندی اواپراتور سردخانه از لحاظ دمایی از دیگر تقسیم بندی ها می باشد، که کاربرد هر کدام از روی نامش مشخص است و برای نگهداری مواد منجمد و یا غیر منجمد و همچنین منجمد کردن مواد تازه و نگهداری آنها در شرایط انجماد تعریف شده متناسب با جنس محصول ( تونل انجماد ) مورد استفاده قرار می گیرد. این اواپراتور ها در سردخانه بالا و زیر صفر استفاده فراوان دارند، مانند سردخانه خرما، رستوران، گوشت منجمد و انواع سردخانه مواد غذایی که در دمای بالا و زیر صفر نگهداری و انبار می‌شوند.

اواپراتور سردخانه

اواپراتور سردخانه زیر صفر چیست؟

دما در اواپراتور سردخانه زیرصفر تا -۴۵ درجه می‌رسد. همچنین فاصله فین‌ها در مقایسه با مدل بالای صفری کمتر می‌باشد. این نوع برای نگهداری گوشت و سبزیجات منجمد کاربرد دارد.

اواپراتور سردخانه بالای صفر چیست؟

این مدل اواپراتور در سردخانه‌هایی که برای نگهداری محصولاتی مانند میوه که نیاز به انجماد ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت اواپراتور بالای صفر با زیر صفر چیست؟

در مورد ظاهر اواپراتور‌های سردخانه زیر صفری و بالای صفری اختلافی وجود ندارد و تنها اختلاف موجود فاصله بین فین‌های کویل اواپراتور می‌باشد. برای مثال فاصله بین فین‌های بالا صفری ۵/ سانتی‌متر و زیر صفری ۸/ سانتی‌متر می‌باشد.

اواپراتور تونل انجماد

به طور کلی تونل انجماد به منظور اجرای عملیات سردسازی سریع برای تعدادی از محصولات جهت حفظ کیفیت و تازگی مواد به کار گرفته می شوند. فرق اساسی اواپراتور تونل انجماد با اواپراتور سردخانه صنعتی به همان فاصله فین‌های موجود باز می‌گردد. همین‌طور افزایش هوادهی فن‌ها که باعث سردتر شدن سریع محصول می‌شود. دلیل افزایش این فواصل جلوگیری از تشکیل سریع برفک بر روی سطح اواپراتور است.

انواع اواپراتور از نظر ساختار و کاربرد

اواپراتور را از جهات مختلف دیگری مورد بررسی قرار می دهند. بر اساس نوع ماده و سیالی که قرار است خنک شود و یا از نقطه‌نظر نوع تغذیه مبرد تقسیم‌بندی می‌کنند.

دسته‌بندی اواپراتور با توجه به ماده‌ای که خنک می‌کنند.

  • Air Cooling Coil اواپراتور خنک کننده هوا
  • Liquid Coolers اواپراتور خنک کننده مایع
  • اواپراتور هایی که برای تولید یخ به طور مستقیم به کار می رود

تقسیم بندی اواپراتور با توجه به نوع تغذیه مبرد

اواپراتور با انبساط مستقیم یا انبساط خشک DX

در این نوع اواپراتور از شیر انبساط یا لوله مویین به عنوان وسیله کاهنده فشار استفاده شده است. ورودی اواپراتور ترکیب مایع و بخار و خروجی اواپراتور گاز سوپرهیت است.

اواپراتور مرطوب Flooded Evaporator

در این سری اواپراتورها مایع مبرد بعد از شیر انبساط و قبل از ورود به اواپراتور از بخار جدا شده و فقط مایع به اواپراتور انتقال می‌یابد. این کار باعث می‌شود که خروجی اواپراتور حاوی مقداری مایع تبخیر نشده باشد. این امر موجب بالا رفتن ضریب انتقال حرارت اواپراتور نسبت به نوع انبساط مستقیم می‌شود. در این مدل اواپراتور مایع مبرد بعد از جدا کردن مایع و بخار در مخازن جداکننده (Seprator) با پمپ به میزان بیش تر از آنچه که مورد نیاز است به اواپراتور تغذیه می‌شود. وجود پمپ در این سیستم تغذیه، امکان این را دارد که اواپراتور از مخزن جداکننده فاصله داشته باشد.

اواپراتور سردخانه

یخ‌زدن اواپراتور سردخانه یا برفک‌زدن

اگر دمای سطح اواپراتور به زیر صفر کاهش یابد، رطوبت موجود در هوا بر روی کویل ابتدا تقطیر و بعد منجمد می‌شود. این پدیده را برفک زدن اواپراتور نامند. وجود این برفک موجب کم‌شدن ظریب انتقال حرارت شده و از طرف دیگر باعث کاهش جریان هوا می شود. از این رو این مشکل باید رفع گردد و برفک‌ها ذوب شوند. این فرآیند دیفراست نامیده می‌شود.  به دو نوع دیفراست الکتریکی و دیفراست مکانیکی تقسیم‌بندی می‌شود.

دیفراست الکتریکی

در این نوع دیفراست المنت هایی که در پره های اواپراتور تعبیه شده اند مسئولیت ذوب برفک را بر عهده دارند. طرز کار این نوع دیفراست این گونه است که بعد از خاموش شدن کمپرسور و فن اواپراتور عمل انجام شده و سپس کمپرسور روشن می شود، ولی فن اواپراتور را می بایست مدتی بعد روشن کرد و رعایت این نکته خیلی مهم می باشد.
* اواپراتور سردخانه بالای صفر تو محدوده ۴ به بالا معمولا برای ذوب برفک نیاز به دیفراست نداشته و خاموش کردن کمپرسور کفایت می کند.

دیفراست با گاز داغ

در این روش گاز کمپرسور از طریق مسیری که برای این کار در نظر گرفته شده وارد اواپراتور می شود و برفک های روی کویل اواپراتور را ذوب می کند. در این روش کمپرسور در حین دیفراست روشن است و بخشی از گاز داغ در اثر انتقال حرارت به برفک های روی کویل به مایع تبدیل می شود. این گاز مبرد در سیستم دومرحله ای که بخشی از آن در اواپراتور تقطیر شده وارد سپراتور یا خنک کن میانی شده و سپس گاز مبرد از بالای این مخازن وارد کمپرسور می شود ولی در سیستم تراکمی معمولی برای جلوگیری از ورود مایع به کمپرسور باید تمهیداتی انجام دهید که یکی از این راه کار ها استفاده از آکومولاتور است و در موارد سیستم های خیلی بزرگ نیاز به Re Evaporator می باشد.

شرکت آریان سرد با استفاده از بهترین برند ها در انواع مختلف و با بکار گیری افراد مجرب و متخصص، در هرجای ایران برای پیش بردن اهداف خود می کوشد و سعی میکند هرکس که در حوزه کاری خود نیاز مبرم به سردخانه دارند، بتواند با بهترین قیمت و کیفیت، کار خود را تخصصی کرده و نیاز های خود را رفع کنند.

مشاوره رایگان
همین حالا پیام دهید
برای مشاوره رایگان به کارشناسان ما پیام دهید.