• زنجان، خیابان جمهوری، بالاتر از دانش سرا، پلاک 52

تابلو برق سردخانه

مغز و مرکز فرماندهی یک سردخانه تابلو برق سردخانه است. از وظایف تابلو برق سردخانه می توان به بررسی وضعیت کاری تجهیزات، کنترل شرایط دمایی اتاق، تعیین زمان دیفراست (برفک زدایی) حفاظت تجهیزات، و ایجاد ثبات در سردخانه اشاره کرد. مدار تابلو برق سردخانه به گونه ای طراحی می‌شود که بازه دمایی کمترین بوده و مواد سالم و با کیفیت باقی بمانند.

 

 

متعلقات تابلو برق سردخانه

تجهیزات به کار رفته در تابلو برق سردخانه به‌‌طور کلی شامل موارد زیر می باشد. هر گروه تجهیزات شامل یک یا تعدادی زیر مجموعه هستند که لزوما در همه انواع تابلو برق سردخانه یکسان نیستند.

 • بدنه
 • کنترل آلات
 • کنتاکتور و بی متال و کلید حرارتی
 • فیوز و کلیدها
 • ترموستات
 • تایمر
 • نشانگرها و هشدارها

بدنه تابلو برق 

جنس بدنه تابلو برق، از ورق با ضخامت ۱.۵ میلیمتر (شامل سینی و بدنه) می باشد که با رنگ الکترواستاتیک کوره‌ای پوشش‌دهی شده است. تمامی ورودی‌ها و خروجی‌های تابلو برق سردخانه به منظور جلوگیری از نفوذ آب و گرد و خاک به داخل تابلو با واشر عایق بندی شده اند. همچنین یک نوار درزگیر لاستیکی دور درب تابلو برق قرار گرفته تا هوابندی تابلو برق سردخانه کامل شود.

در طراحی تابلو برق بعضی از شاستی‌ها به گونه ای نصب می‌ شوند که برای دسترسی به آن ها نیازی به باز کردن درب تابلو برق نباشد. روی بدنه آن لامپ‌های سیگنال یا آلارم‌ها  نصب می‌شوند و باقی ورودی و خروجی‌ها مربوط به کابل‌های برق و مدارات سنسورها می باشد.

کنترل آلات تابلو برق سردخانه

تجهیزات کنترلی به کار رفته در تابلو برق سردخانه شامل موارد زیر است که هر یک به‌‌اختصار شرح داده شده‌اند.

کنترل فاز

وظیفه کنترل فاز تابلو برق، چک کردن تعادل ما بین ولتاژ سه فاز مختلف است و زمانی که اختلاف شدیدی بین فازها رخ دهد، مدار را قطع و لامپ سیگنال مخصوص خود را روشن می‌کند.

کنترل فشار بالا و کنترل فشار پایین

این تجهیزات روی کمپرسور قرار داشته و اگر کمپرسور مجهز به آن باشد آلارم یا لامپ سیگنال آن روی تابلو نصب می‌گردد.

کنترل pump down

این کنترل جهت جلوگیری از ورود مبرد در‌‌ حالت مایع به کمپرسور در مدار فرمان قرار می‌گیرد. ‌‌به گونه ای که در زمان بسته شدن شیر انبساط کمپرسور مدت زمان کوتاهی را روشن می‌ماند تا گاز داخل کمپرسور و اواپراتور تخلیه شود تا از کمپرسور حفاظت شود. همچنین در زمان خرابی شیر انبساط، این مدار از روشن و خاموش شدن مکرر کمپرسور جلوگیری می‌کند. سردخانه های کوچک معمولا نیازی به این مدار فرمان ندارند و درصورتی‌که نیاز به این مدار باشد یک رله و یک تایمر به تابلو برق افزوده می‌شود.

کنتاکتور و بی متال و کلید حرارتی

تابلو برق سردخانه شامل کنتاکتورهای فراوانی است. کنتاکتورها وظیفه انتقال جریان برق به مصرف کننده به دستور مدار فرمان را دارند.

کلیدهای حرارتی یا همان کلید‌های محافظ موتور عملکردی شبیه به بی متال دارند ولی دقیق‌تر و موثرتر از بی متال عمل می‌کنند. این کلیدها وظیفه حفاظت در مقابل دوفازی شدن و جریان بالا را دارند.

بهتر است که برای کمپرسور و فن اواپراتور و فن کندانسور کلید حرارتی و کنتاکتور جدا باشند. همچنین ترجیح بر آن است که کنتاکتور هیتر دیفراست هم به‌‌صورت مجزا و مستقل نصب شود.

فیوز و کلید

فیوزهای به‌‌کار رفته در تابلو برق شامل فیوز مدار فرمان، فیوز مدار قدرت، فیوز روشنایی و فیوز هیتر روغن می‌شود. در تابلوهای بزرگتر (کمپرسور ۲۰ اسب بخار و بالاتر) فیوز یا کلید کامپکت نیز نصب می‌شود. همچنین یک کلید به‌‌عنوان کلید فرمان سردخانه روی تابلو نصب می‌شود.

در صورتیکه محل تابلو برق با سردخانه فاصله داشته باشد کلید قطع از داخل نیز در داخل سردخانه نصب می‌گردد.

جهت استفاده از گرمکن روغن هم یک شاستی استارت در تابلو برق سردخانه نصب می‌شود.

ترموستات

ترموستات وظیفه اندازه گیری دما و نمایش آن را برعهده دارد. امروزه معمولا از ترموستات‌های دیجیتال در تابلو برق سردخانه استفاده می‌شود. رنج دمایی قابل تنظیم در ترموستات‌ها -۵۰ تا +۱۰۰ درجه سانتیگراد است.

درصورتیکه تابلو برق با محل سردخانه فاصله داشته باشد کنترل دما از داخل انجام می‌شود.

تایمر

تایمرهایی که در تابلو برق نصب می‌شوند شامل تایمر دیفراست، تایمر تاخیر فن اواپراتور و تایمر pump down می‌شود. از این سه گروه تایمر گروه اول به ‌‌صورت اجباری در تمام سردخانه ها نصب می گردد. در صورتی‌ که بخواهیم جلوی ورود حرارت دیفراست به محیط سردخانه را بگیریم بایستی تایمر تاخیر فن اواپراتور را نیز به تابلو برق اضافه کنیم. در خصوص تایمر pump down در بخش کنترل آلات توضیحاتی آورده شده است.

نشانگرها و هشدارها

آلارم‌ها و لامپ سیگنال‌های نصب شده روی تابلو برق  به‌‌شرح زیر است:

 • کنترل فاز
 • فشار بالا
 • فشار پایین
 • ترمیستور
 • فشار روغن
 • فشار گاز
 • اوورلود فن کندانسور
 • اورلود فن اواپراتور
 • اورلود کمپرسور

دقت شود که برخی از این موارد مربوط به کمپرسور بوده و درصورتی‌که کمپرسور خروجی آن را داشته باشد، نشانگر مربوط به آن روی تابلو برق نصب می‌شود.

شرکت آریان سرد آماده عقد قرارداد و همکاری با شرکت هایی است که در این حوزه فعالیت میکنند

مشاوره رایگان
همین حالا پیام دهید
برای مشاوره رایگان به کارشناسان ما پیام دهید.