• زنجان، خیابان جمهوری، بالاتر از دانش سرا، پلاک 52

سردخانه چیست؟

در اصل سردخانه یا سیستم تبرید مکانی برای سرد نگه داشتن محصولات برای جلوگیری از فساد است. این امر شامل تاسیسات و ساختمان است.

تاریخچه استفاده از سردخانه

از زمان‌های خیلی قبل استفاده از سرما و سردخانه‌های سنتی برای جلوگیری از فساد مواد غذایی رایج بوده. علم تبرید در پایان هزاره دوم میلادی به یکی از ده اختراعات برتر قرن تبدیل شد. روش صنعتی تولید سرما از سال ۱۸۸۲ میلادی آغاز شد که به وسیله آمونیاک انجام میشد. اما امروزه با روش‌های مختلفی در سطح جهان، انسان‌ها به تولید سرما برای محصولات خود می‌پردازند.

اهمیت سردخانه در صنعت

اهمیت سردخانه در صنعت به حدی است که تعداد واحدهای انجماد مواد غذایی، سیستم حمل و نقل سردخانه‌دار و سردخانه‌های نگهداری از مواد مختلف را یکی از معیار سنجش رشد و فناوری یک کشور قرار داده‌اند. در کنار استفاده گسترده از سردخانه‌هایی که با آمونیاک کار می‌کنند، از سال ۱۹۳۰ سیستم‌های تبرید فریونی به طور گسترده‌ای در شرکت‌های تجاری و خانه‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۹۸۵ مسئله حفظ لایه ازن و تخریب ازن توسط اتم کلر پیش آمد که سرانجام به قرارداد “وین” منجر شد.

در سال ۱۹۸۷ بر طبق پروتکل‌های “مونتگرال” برنامه تولید و استفاده از مبرد‌هایی(CFC,HCF) که به لایه ازن آسیب میرساندند کنسل شده. این امر به اختراع مبردهای جدید HFC منجر شد.

سردخانه چیست

با وجود اینکه مبردهای جدید آسیبی به لایه ازن نمیرساندند ولی پتانسیل بالایی در گرمایش کره زمین داشتند. طبق قرارداد “کیوتو” استفاده از نوع مبردها نیز ممنوع شد. این قضیه به کشف و تولید مبردهای ترکیبی و مصنوعی و نیز بازگشت مبردهایی مانند آمونیاک منجر شد.

اکنون با گذشت چندین سال، همچنان وجود و استفاده از مبردهای قدیمی مانند HCFC، CFC طبیعی می‌باشد. متاسفانه در هنگام ساخت و راه‌اندازی سردخانه همیشه اختلاف نظر بر سر اینکه از چه مبردهایی برای تولید سرما استفاده شود، وجود دارد.

سردخانه چیست؟

همانطور که از اسمش پیداست مکانی برای نگهداری مواد غذایی و کالاهای فساد پذیراست و بستگی به دمای آن محصول دمای سردخانه را هم تعیین میکنند.

اجزای اصلی سردخانه عبارتند از کمپرسور، اواپراتور، شیر انبساط و کندانسور. وجود هر کدام اهمیت زیادی دارند و بدون هرکدام از این اجزا نمی‌شود سردخانه‌ای مطمئن ساخت.

مسئله بعد که مهم است محفظه سردخانه است. باید از پوشش عایق حرارت و مستحکم باشد که بتوان محصول را در آن نگهداری کرد.

تاریخچه سردخانه

تاریخچه اولین سردخانه برمی‌گردد به سال ۱۹۸۵ میلادی که مسئله حفظ لایه اوزون و همچنین نقش تخریب کلر بر اتمسفر زمین مطرح شد، و منجر به  بستن قرار داد (وین) و تصمیم به ممنوعیت تولید مبردهای تخریب کننده لایه اوزون شد و طبق برنامه تمام مبرد های مخرب جمع شد.

اولین کارخانه یخ‌سازی مصنوعی جهان در سال ۱۸۸۰ تاسیس و مورد استقبال قرار گرفت.

در سال ۱۹۸۰ با توجه به علم و نیاز مردم علم تبرید تراکمی رواج پیدا کرد و در همین سالها سیستم‌های تراکمی جذبی شروع به فعالیت کردند.

مشاوره رایگان
همین حالا پیام دهید
برای مشاوره رایگان به کارشناسان ما پیام دهید.