• زنجان، خیابان جمهوری، بالاتر از دانش سرا، پلاک 52
تونل

تونل انجماد به سالنی با قدرت سرمازایی بالا و دمایی در حدود منفی ۳۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد می‌گویند. کاربرد این نوع تونل در منجمد کردن انواع مواد غذایی و میوه‌جات، سبزیجات و محصولات دریایی است به طوری که این نوع محصولات در این تونل ها بدون اُفت کیفیت منجمد شده و کیفیت اولیه آنها تغییر نمی‌کند.

منجمد کردن مواد غذایی از قدیم تا الان با توجه به پیشرفت تکنولوژی، فرایند و مراحل زیادی درباره نگهداری موادغذایی در اختیار ما گرفته است.

در تونل انجماد محصول یا مواد غذایی مورد نظر را به دوصورت منجمد می‌کنند:

 • محصول را به صورت مستقیم با ماده منجمد کننده تماس می‌دهند.
 • محصول را به طور غیر مستقیم با ماده منجمد کننده تماس می‌دهند.

یکی دیگر از روش های انجماد، عبوردادن محصول درهوای سرد است. این محصول از تونلی که در آن هوا در سردترین حالت خودش است عبورداده می‌شود و از طرف دیگر تونل محصول به صورت کاملا یخ زده خارج می‌شود. این روش منجمد کرد سریع IQF نام دارد.

امروزه با منجمد کردن مواد غذایی به صورت عادی، کریستال های یخی بزرگ بر روی مواد غذایی تشکیل می‌شود، ولی با ساخت تونل انجماد این مشکل حل شده و مدت منجمد شدن محصولات نیز کمتر شده است.

انجماد محصولات به مدت طولانی و به صورت عادی باعث اُفت کیفیت و تغییرمزه محصول می‌شود. ولی منجمد کردن در تونل انجماد باعث اُفت کیفیت نشده و تغییری در مزه محصول دیده نمی‌شود.

تونل-انجماد

انواع تونل انجماد

همانطور که گفته شد انجماد مواد غذایی و محصولات به دو صورت آهسته و سریع انجام می‌شود.

انجماد مواد غذایی به صورت سریع به دو روش انجام می‌شود:

 • تونل های انجماد خطی
 •  تونل‌های انجماد مارپیچی

در تونل های انجماد خطی، مواد غذایی را درهوای سرد تونل غوطه‌ور می‌کنند و برای انواع سبزیجات مانند: نخود فرنگی، لوبیای سبز و قارچ و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تونل‌های انجماد مارپیچی، برای انجماد مواد غذایی به صورت عمده و انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تونل انجماد مارپیچی

 تونل های انجماد مارپیجی چیزی حدود ۲۰۰ تا ۱۲۰۰۰ کیلوگرم در ساعت ظرفیت دارند.

تجهیزات برای ساخت تونل انجماد شبیه تجهیزات ساخت یک سردخانه است به طوری که برای ساخت تونل انجماد به کمپرسور، اواپراتور، تابلوبرق و کندانسور نیازمندید.

تونل‌های انجماد طبق کاربردهایی که دارند به چند دسته تقسیم می‌شوند:

 • ورزشی
 • تماسی
 • نوار نقاله

هر کدام از این سه مورد برای منجمد کردن محصولات خاص و متفاوتی به کار می‌روند. به عنوان مثال در تونل ورزشی هوای سرد به کمک فن‌ها از روی محصولات رد شده و باعث منجمد شدن محصولات می‌شود. اما در روش تماسی مواد غذایی بین جداره‌های تونل قرار می‌گیرند و هر از گاهی محصولات به طور مستقیم با نیتروژن تماس داده می‌شوند.

یکی از تفاوتهای تونل انجماد و سردخانه در سریع تر منجمد کردن تونل انجماد است. یعنی در تونل‌های انجماد محصولات با سرعت بیشتری نسبت به سردخانه منجمد می‌شوند که این کار باعث حفظ بیشتر کیفیت و مزه آن محصول شده و ماندگاری محصول را حفظ می‌کند.

مزایای تونل انجماد چیست؟

 • مواد غذایی در مدت زمان کم و با سرعت بیشتری منجمد می‌شود.
 • امکان رشد باکتری و کپک زدن محصولات به حداقل می‌رسد.
 • صرفه جویی در زمان و وقت‌تان.
 • نیاز کمتر به نیروی انسانی و صرفه‌جویی در هزینه.

شرکت آریان سرد با داشتن تجربه در زمینه ساخت سردخانه و انواع چیلر و همچنین ساخت تونل انجماد به همراه گارانتی و خدمات پس از فروش آماده ارائه خدمات به شماست.

مشاوره رایگان
همین حالا پیام دهید
برای مشاوره رایگان به کارشناسان ما پیام دهید.