معاون تولیدات گیاهی و رئیس جهاد کشاورزی استان زنجان، طبق بیانه‌ای گفت: رطوبت بالای هوا، محصولات این استان را در معرض بیماری سفیدک و قارچ قرار می‌دهد.

اکبر کرامتی در این‌باره گفت: بارش و رطوبت بالای هوا در روز های ۱۱، ۱۲ و ۱۳ ماه جاری اغلب مناطق استان زنجان را تحت پوشش قرار داده است. وی همچنین در ادامه افزود: رطوبت بالای هوا شرایط را برای رشد و گسترش این نوع بیماری (قارچی و پوسیدگی ریشه) فراهم می‌کند.

کرامتی در بیانه ای اظهار نمود: هم اکنون بیماری پوسیدگی ریشه در شهرستان طارم شیوع پیدا کرده است. معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: کشاورزان باید به باغات و محصولات خودشان به ویژه بخش صیفی‌جات مراجعه کنند و از سلامت آنها مطمئن شوند. وی تاکید کرد: کشاورزان در صورت مشاهده هر نوع علائم اولیه بیماری قارچی و سفیدک هر چه سریع‌تر برای سم‌پاشی و مقابله با این نوع بیماری به کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی اطلاع رسانی کنند.

کرامتی در ادامه گفت: با کاهش دما، شرایط برای فعالیت مگس زیتون فراهم است. و باغ‌داران باید نسبت به تحویل بسته‌های پروتئین و هیدرولیزات، تله و تمبر و کارت زرد و نصب آن در باغات خود اقدام کنند. و حتما باید این کار طبق نظارت کارشناسان انجام شود. وی بارندگی را در این استان خوب ارزیابی کرد و از تاثیر مثبت آن بر روی محصولات کشاورزی خبر داد.

کرامتی با بیان اینکه این نوع بارندگی موجب ایجاد تاخیر در برداشت محصولات گندم و جو می‌شود. آن را نوعی آبیاری طبیعی برای محصولات عنوان کرد. معاون  تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان بیان کرد: میزان رطوبت هوا در کپک‌زدگی محصولات تاثیر زیادی دارد.

برای محصولات آبی و باغی که در ابتدای مرحله رشد هستند، شست و شوی برگ باعث ارتقا و بهتر شدن فتوسنتز می‌شود.