• زنجان، خیابان جمهوری، بالاتر از دانش سرا، پلاک 52

مقدمه

در ابتدا به اتفاقاتی که باعث جرقه در ذهن بشر برای ساخت سردخانه شد، اشاره می‌کنیم. منشأ نگهداری مواد در طولانی مدت برمی‌گردد به زمانی که انسان‌های اولیه بعد از شکار به فکر نگهداری آذوقه خود در جای تاریک و سرد افتادند. آنها برای نگهداری غذا در فصل زمستان و همچنین فصل تابستان که هوا بسیار گرم تر از دیگر فواصل است، به فکر نگهداری آذوقه‌هایشان به مدت طولانی مدت و در جای سرد افتادند. چون می‌دانستند که به دلیل وجود گرمای شدید و همچنین میکروب‌ها و باکتری‌های موجود، غذا و آذوقه‌ها بسیار سریع فاسد شده و از بین می‌روند و به همین خاطر به فکر نگهداری غذا در یخچال‌های طبیعی شدند.

با توجه به مطلبی که در بالا گفته شد،یخچال بهترین انتخاب بود و از همین به مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی یخچال اختراع شد. و بهترین اختراع بشر در این زمینه ساخت سردخانه بود که باعث پیشرفت چشمگیری در این زمینه شد.

یخچال چیست و چه طور کار می کند؟

یخچال ها قدم اول برای نگهداری مواد غذایی در طولانی مدت و همچنین دور کردن مواد غذایی از هرگونه فساد و آلوده شدن است. ساخت سردخانه در قدم های بعدی اتفاق می افتد که به آن اشاره خواهیم کرد. کاربرد یخچال به این صورت است که گرمای موجود در یک منطقه را به منطقه دیگری انتقال می دهد و باعث خنک ماندن آن منطقه می شود.

اصول کار یخچال ها طوری است که بر مبنای قانون ترمودینامیک عمل کند. یعنی چطور؟ ماده در فرایند ترمودینامیک در یخچال‌ها، پس از چرخه کامل آن دوباره به حالت اول باز می‌گردد. اصول کار یخچال ها را اگر به صورت دقیق تر بیان کنیم. در واقع یخچال ها با گردش مبرد در داخل یخچال و تبدیل کردن مبرد از مایع به گاز کار خود را آغاز می کنند. با انجام این فرآیند که در واقع باعث تبخیر مایع مبرد شده، محیط داخل یخچال خنک شده و همین باعث افزایش مدت نگهداری مواد در یخچال می‌شود.

سیکل تراکمی تبریدی چیست؟

سیکل تراکمی تبریدی در واقع به فراید ترمودینامیکی گفته می‌شود که از آن در طراحی دستگاه‌های سرمایشی(چیلرها، یخچال ها، سیستم های برودتی و تبریدی، کولرهای گازی، اسپلیت ها) استفاده می‌شود. به مرور زمان سیستم سیکل تراکمی تبریدی پیشرفته تر شد و سبب اختراع سردخانه شد. اولین سردخانه ای که به صورت استاندارد ساخته و عرضه شد، در سال ۱۸۷۲ شکل گرفت و از سال ۱۹۰۰ به بازار عرضه شد.

سردخانه را می‌توان برای اهداف زیادی از جمله نگهداری مواد غذایی، محصولات لبنی و گوشتی و … تأسیس کرد. ساخت سردخانه‌های بزرگ صنعتی و یا سوله توسط کشاورزان بسیار به صرفه است به طوری که محصولاتی که فصلی نیستند با انبار کردن محصولات در سردخانه، فروش در دیگر فواصل هم فراهم می شود. سردخانه‌های صنعتی را از لحاظ ابعاد به دو دسته سردخانه بزرگ و کوچک تقسیم بندی می‌کنیم.

سردخانه‌های صنعتی به دو دسته سردخانه زیر صفر و بالای صفر نیز تقسیم می‌شوند:

 • سردخانه‌های بالای صفر: سردخانه‌های بالای صفر به دلیل دمای بالای ( دمای منفی ۵ تا مثبت ۱۵ درجه) آنها معمولا برای نگهداری میوه و سبزی در سردخانه بهترین انتخاب است. معمولا در سردخانه های بالای صفر، با کاهش دما محصولات کیفیت اصلی خود را حفظ می‌کنند.
 • سردخانه‌های زیر صفر: سردخانه‌های زیر صفر(دمای منفی۶ تا منفی ۴۰ درجه) معمولا بین ۱.۵ تا ۷۰ اسب بخار ساخته می‌شوند و برای نگهداری محصولات غذایی مثل گوشت و … کاربرد فراوانی دارند.

در این مقاله به ساخت سردخانه به صورت کلی اشاره می‌کنیم.

ما برای ساخت یک سردخانه مجهز و با کیفیت به دو موضوع مهم اشاره می‌کنیم. تجهیزات فنی سردخانه و همچنین بدنه و سازه سردخانه، مهم ترین موضوع برای احداث سردخانه است. مکانیزم اصلی سردخانه و یا سوله سردخانه تقریبا شبیه یخچال است و ما در ادامه به طور کلی به این موضوع اشاره خواهیم کرد.

اجزای اصلی و مهم سرخانه که برای ساخت سردخانه حتما به آن نیازمندیم، کمپرسور سردخانه است. کمپرسور سردخانه در واقع قلب اصلی سردخانه است و ما برای ساخت سوله بزرگ نیز به کمپرسور نیازمندیم. وقتی حرف از کمپرسور آمد شمارا یاد قلب در بدن میندازد، این بدین معناست که کمپرسور سردخانه همان کار قلب در بدن را می‌کند.

اگر از لحاظ علمی کار کمپرسور سردخانه را بررسی کنیم پی می‌بریم که کمپرسور سردخانه، گاز عبوری اوپراتور گه حامل گرما است را می‌مکد و با متراکم کردن آن از دما و فشار پایین، به دما و فشار بالا تبدیل می‌کند. در واقع گرمای داخل محیط سردخانه باید به نحوی دفع شود، این کار زمانی رخ می‌دهد که دمای گاز از دمای محیط بیشتر باشد.

اجزای مهم بعدی در ساخت سردخانه، کندانسور سردخانه است. کندانسور سردخانه‌های صنعتی اغلب مابین کمپرسور و شیر انبساط قرار دارند و کاربرد اصلی آنها در واقع تبدیل کردن گاز مبرد به فاز مایع است.

شیر انبساط نیر همانند سایر قطعات مهم در ساخت سردخانه، به عنوان شیر اتوماتیک در مسیر حرکت مبرد و قبل از اوپراتور در سردخانه نصب می‌شود. شیر انبساط در سردخانه با ایجاد افت فشار در سیستم سردخانه، باعث تبخیر مبرد می‌شود و با این حرکت، در درون اوپراتور گاز اسپری و تولید سرما می‌کند.

اوپراتور سردخانه در سردخانه جزو مهم ترین بخش هاست. اوپراتور سردخانه در بحث سرد کردن محیط سردخانه و سرد کردن مواد، هوا و مایع سردخانه، تولید سرما و برودت می‌کند. در واقع این کار اوپراتور برعکس کندانسور است.

انواع سردخانه را می‌توانیم بر اساس دما و کاربرد به چند قسمت طبقه بندی کنیم.

سردخانه‌هایی که بر اساس کاربرد به چند دسته طبقه بندی می‌شوند:

 • سردخانه‌هایی که برای نگهداری موقت مواد غذایی کاربرد دارند که این گونه سردخانه‌ها، گمرکی نام دارند.
 • سردخانه‌هایی که برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی، لبنیات و محصولات گوشتی کاربرد دارند، سردخانه‌های ذخیره ای نام دارند.
 • سردخانه‌هایی که با هزینه کمتر و ابعاد کوچک تر ساخته می‌شوند، برای نگهداری یخ و محصولات منجمد کوچک کاربرد دارند و معمولا اینگونه سردخانه‌ها طرفداران بیشتری نسبت به بقیه سردخانه‌ها دارند.
 • سردخانه‌های عمومی برای نگهداری هرگونه مواد غذایی کاربرد دارند. ما قبلا درباره قیمت سردخانه‌ها بر اساس تُناژ صحبت کرده‌ایم.

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، سردخانه‌های صنعتی را می‌توان به دودسته بالای صفر و زیر صفر تقسیم کرد. عمده کاربرد سردخانه‌های بالای صفر، نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی و همچنین نگهداری مواد ضروری مثل دارو است. سردخانه‌های بالای صفر برای نگهداری میوه‌جات و محصولات غذایی بهترین انتخاب شماست. برای اطلاعات بیشتر از سردخانه میوه، سایت مارا دنبال کنید.

کاربرد سردخانه‌های زیر صفر را می‌توان به نگهداری مواد لبنی و مواد پروتئینی مثل گوشت و ماهی اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر از نحوه کارکرد سردخانه‌های زیرصفر، سایت مارا دنبال کنید.

بحث بعدی که در سردخانه بسیار مهم است، رساندن دمای سردخانه‌های بالای صفر به زیرصفر است. اگر قصد این کار را داشته باشیم، کمپرسور سردخانه فشار زیادی را تحمل خواهد کرد. نوع دیگری از سردخانه وجود دارد که آن را به اسم تونل انجماد می‌شناسیم. تونل انجماد با دمای منفی ۴۰ درجه باعث یخ زدن سریع تر مواد غذایی از جمله گوشت و … می‌شود که در ادامه بیشتر راجب این نوع سردخانه بحث می‌کنیم.

تونل انجماد: از تونل انجماد در منجمد کردن سریع مواد غذایی استفاده می‌کنند. در واقع تونل انجماد با دمای منفی ۴۰ مواد غذایی را به ترتیب منجمد کرده و از طرف دیگر تونل آماده و به بیرون میفرستد.

جریان هوای سرد و خنک در تونل انجماد معمولا در دستگاه‌های استاندارد و با کیفیت امکان پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه تونل انجماد در سایت ما مراجعه کنید.

برای ساخت سردخانه مجهز، حتما نیاز به اطلاعات کافی برای ساخت آن دارید که در ادامه مفصل درباره این موضوع بحث خواهیم کرد.

برای ساخت یک سردخانه مجهز و با کیفیت، مهم ترین و پایه ترین بحث، ساختمان سردخانه است. برای ساخت تونل انجماد با کیفیت و همچنین سوله سردخانه، بحث ساختمان آن مهم ترین بخش است.

با داشتن تجهیزات کامل از جمله کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط  و اوپراتور باز هم ساختمان سردخانه حرف اول را می‌زند.

مسئله مهم این است که برای ساخت سردخانه از کجا شروع کنیم تا یک سردخانه مجهز داشته باشیم ؟

ساخت سردخانه به تنهایی امکان پذیر نیست و نیاز به یک تیم متخصص است. تیمی که صفر تا صد سردخانه را بلد باشد و بتواند در تمامی مراحل ساخت سردخانه دست داشته باشد.

ما به شما صفر تا صد ساخت یک سردخانه مجهز را می‌گوییم.

برای ساخت سردخانه مجهز اولین قدم اخذ مجوز است. بدین معناست که برای تأسیس سردخانه باید از وزارت تجارت و صنعت بازرگانی و جهاد کشاورزی مجوز لازم را دریافت کنید. بدون مجوز امکان ساخت سردخانه امکان پذیر نیست.

 برای ساخت سردخانه در کنار مجوز مسئله بعدی که مهم است هماهنگی با اداره‌های محیط زیست، دامپزشکی و آتش نشانی لازم است.

مورد بعدی که در ساخت سردخانه‌های صنعتی(کوچک و بزرگ) لازم است تا رعایت شود مکان مناسب ساخت سردخانه است. موقعیت مناسب سردخانه در بحث حمل و نقل و موقعیت مکانی بهتر بسیار تأثیر گذار است.

قدم بعدی که بعد از موقعیت مکانی مناسب برای ساخت سردخانه لازم است تا رعایت شود، بستن قرارداد با تیم سازنده سردخانه است. تیم متخصص برای ساخت سردخانه لزوم می‌داند تا قراردادی بسته شود تا کار به نحوه مناسب انجام شود.

 برخی از شرکت‌ها از جمله شرکت آریان سرد، نه تنها ساختمان سردخانه بلکه محوط سازی سردخانه را نیز برعهده می‌گیرند و با این کار خیال شمارا برای ساخت سردخانه مطمئن می‌کنند.

بعد از انجام دادن این مراحل، قدم بعدی فراهم کردن کارگاه تجهیزات برای سردخانه است. هر پروژه ای بدون کارگاه تجهیزات ناقص می‌ماند. معمولا در این مرحله پیمانکار واحد های زیر بنایی، انبار، کانکس کارگران که بسیار واجب است و واحد های مدیریت را برای پروژه احداث می‌کند.

بحث بعدی که در ساخت سردخانه بسیار مهم است آغاز عملیات ساخت سردخانه است. با امکانات لازم و لوازم درجه یک برای ساخت سردخانه مجهز و با کیفیت موارد زیر لازم است:

ساندویچ پانل: به دیواره‌هایی که از ترکیبات سبک تشکیل شده و از دو طرف به دو لایه ورق محدود شده و در میان آن یک لایه عایق قرار گرفته است. ساندویچ پانل‌ها در واقع عایق حرارت و ضربه هستند. ساندویچ پانل‌ها به دو دسته ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تقسیم می‌شوند.

ساندویچ پانل‌های دیواری، ساندویچ پانل‌های دیواری عمدتا به دیواره‌های سازه و یا دیواره‌های سردخانه‌ها نصب می‌شوند. ساندویچ پانل‌های دیواری عایق درجه یک گرما هستند و از این بابت خیال شمارا راحت می‌کنند. در این میان ساندویچ پانل‌های سقفی با تکنولوژی برتری که در ساخت خود دارند، میتوانند وزن زیادی را برروی خود تحمل کنند. برای اطلاعات بیشتر از ساندویچ پانل به صفحه مورد نظر ما در سایت سر بزنید.

هزینه ساخت سردخانه با توجه به نوسانات بازار تغییر می کند. برای اطلاع از قیمت سردخانه به صفحه مورد نظر ما مراجعه کنید.

بحث بعدی که در ساخت سردخانه مهم است، هزینه ساخت سردخانه است. هزینه ساخت سردخانه به عوامل زیادی بستگی دارد:
 1. هزینه طراحی و نصب سردخانه و هزینه حمل و نقل قطعات سردخانه
 2. هزینه مصالح و متریال سردخانه( ساندویچ پانل)
 3. هزینه تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز(کندانسور، اوپراتور، شیر انبساط، کمپرسور)

حال درباره ساخت چیلرهای صنعتی بحث خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

چیلرهای صنعتی زیر شاخه سردخانه‌ها هستند. چیلرهای صنعتی دستگاه‌هایی هستند که به عنوان سیستم سردکننده انواع میوه‌جات، مواد غذایی، سبزیجات، مواد دارویی، صنعتی، آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اطلاع بیشتر از قیمت انواع چیلر و یا سوله و سردخانه‌های صنعتی به متخصصان ما در این زمینه مراجعه کنید.

به بعضی از کاربردهای چیلر اشاره کردیم، حال با کاربرد های دیگر چیلر آشنا شوید:

 1. نگهداری دارو و محصولات بهداشتی
 2. یخ سازی
 3. آب سردکن صنعتی
 4. آیس بانک(سیستمی که با هدف صرفه جویی برق و در ساعات نیمه شب طراحی شده و کاربرد اصلی آن، آب کردن یخ موجود در مخزن است و این کار درواقع باعث میشود تا یخ‌ها به مدت طولانی قابل مصرف باشند.)

موارد مهمی که در ساخت سردخانه باید رعایت کنیم، همانطور که در متن گفته شد انتخاب مکان کناسب برای ساخت سردخانه است. منظور از مکان مناسب این است که از نظر حمل و نقل و هم از نظر اقتصادی به صرفه باشد. پس مهم ترین کار قبل احداث سردخانه در نظر گرفتن محل ساخت سردخانه است. بحث بعدی که در احداث سردخانه قابل توجه است، سرمایه مناسب برای ساخت آن است. حداقل سرمایه مناسب برای ساخت سردخانه مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان برای گرفتن زمین لازم است. همچنین برای خرید مصلاح و قطعات مورد نظر برای احداث سردخانه سرمایه زیادی را باید صرف کنید. مشاوران و متخخصان آریان سرد می‌توانند در این زمینه به شما بهترین راهکار و پیشنهاد را بدهند.

نگهداری محصولات و میوه جات در سردخانه چه مزایایی دارند؟

معمولا از ساخت سردخانه در نگهداری میوه جات و محصولات لبنی و گوشتی استفاده می کنند. مزایایی که ساخت سردخانه دارد، شما نمی‌توانید جای دیگر این مزایا را پیدا کنید. به عنوان مثال نگهداری میوه جات در سردخانه در زمستان و فروش آن در تابستان برای فروشندگان بهترین انتخاب است. همچنین کشاورزانی که در یک فصل بیش از حد برداشت کرده اند و میوه‌هایشان اضافی آماده، نگهداری آنها در سردخانه بهترین انتخاب ممکن است. ساخت سردخانه می تواند به شما مزایای دیگری هم بدهد. یک دیگر از مزیت های ساخت سردخانه، صرفه جویی در سرمایه نیز است. یعنی اینکه با نگهداری محصولات در سردخانه خیال شما بابت سالم ماندن محصولاتتان راحت است.

اتاقک های مهم برای ساخت سردخانه مجهز که در هنگام ساخت سردخانه، باید اقدام به ساخت آنها شود:

 1. اتاقک نگهبانی
 2. سکو
 3. سالن آمادگاه
 4. تونل انجماد
 5. سالن های سردخانه
 6. دیواره های داخل سردخانه
 7. کنترل دما
 8. کنترل میزان رطوبت

پس می توان نتیجه گیری کرد که ساخت سردخانه برای کشاورزان و دامداران و فروشندگان مواد غذایی و لبنی واجب ترین کار است. احداث سردخانه اگرچه سرمایه زیادی می‌خواهد، ولی با این حال بهترین انتخاب شما برای هزینه در زمان و وقت و همچنین سرمایه‌تان است. احداث سردخانه امروزه در سراسر کشور رونق گرفته و کشاورزانی که به فکر محصولاتشان هستند اقدام به این کار می‌کنند. با این حال شرکت آریان سرد با داشتن متخصصان و مشاوران حرفه ای در این زمینه آماده هرگونه مشاوره در جهت ساخت سردخانه به شماست.

مشاوره رایگان
همین حالا پیام دهید
برای مشاوره رایگان به کارشناسان ما پیام دهید.