• زنجان، خیابان جمهوری، بالاتر از دانش سرا، پلاک 52

سردخانه بالای صفر و کاربرد آن

در سردخانه های‌ بالای صفر دما معمولا بین ۱ الی ۵ درجه سانتیگراد می‌باشد. تامین چنین دمایی چندان سخت نیست. این دما برای نگهداری نوشیندنی‌‌ها در سردخانه‌های سوله‌ای گندم و سایر خشکبار‌ها نیز در همین حد است.

به این دلیل سردخانه‌ بالای صفر در ابعاد زیادی مورد نیاز است.

نام دیگر سردخانه‌های بالای صفر، سردخانه‌های کوتاه مدت می‌باشد، زیرا نگهداری بلندمدت مواد غذایی در دماهای بالای صفر به خاطر رطوبت و مواردی از این قبیل موجب تخریب و فساد غذایی می‌شود.

دما و ظرفیت 

این دمایی بین ۱ تا ۵ درجه سلسیوس دارد. سردخانه‌های بالای صفر تا دمای ۱۰ درجه هم  وجود دارند. اما به ندرت از آن‌ها استفاده می‌شود. ظرفیت این سردخانه چیزی در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تن تبرید می‌شود و ظرفیت سرمایی قابل توجهی دارد.

ماکزیمم تن تبرید آن در همان دمای ۱ درجه وجود دارد و با توجه به مقیاس آن‌ها تعیین می‌شود.

سردخانه‌های بالای صفر و زیر صفر از لحاظ تجهیزات به کار برده شده مشابه یکدیگر هستند. تنها تفاوت موجود این است که سردخانه های بالای صفر به انرژی زیادی نیاز ندارند و می‌توانند با انرژی کمتر این دما را تامین کنند.

با این وجود به خاطر کوتاه‌بودن مدت زمان دوره استفاده از سردخانه بالای صفر نیاز چندانی به عایق کاری دیواره‌ها و یا استفاده از برخی سیالات کرایوژنیک برای سردسازی بیشتر نیست.

دلیل اهمیت سردخانه بالای صفر

این نوع سردخانه ها چندان تاثیری در دما ندارند و این دما را می‌توان توسط راه‌های دیگری هم تامین کرد. اما دلیل اهمیت این نوع سردخانه‌ کنترل رطوبت نسبی هوا و جلوگیری از رشد قارچ‌ها می‌باشد.

برخی سبزیجات و میوه‌ها در دمای بین ۰ تا ۵ درجه تنفس می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا همواره تازه بمانند. از این‌رو سلول‌های سبزیجات یک گرمای بسیار اندک از خود ساطع می‌کنند که در مقیاس بزرگتر باعث رشد قارچ‌ها می‌شود.

این سردخانه‌ها با ایجاد یک تهویه مناسب این حرارت را از داخل سبزیجات و مواد غذایی به بیرون منتقل می‌کنند تا در عین تازه ماندن دوام بالایی هم داشته باشند.

سردخانه بالای صفر

این نوع سردخانه بیشتر برای نگهداری مواد غذایی استفادخ می شود

اصول استفاده از سردخانه بالای صفر

درواقع پایین بودن دما در زمان نگهداری محصولات باعث کند شدن و یا متوقف شدن فساد می شود و به همین دلیل است که از سردخانه های بالای صفر برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود.

دمای پایین از رشد میکروارگانیسم(عامل فساد) جلوگیری میکند با رشدشان را متوقف میکند اما میکروارگانیسم های سرما دوست حائز اهمیت هستند، که برای جبوگیری رشد آنها دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد نگه داشته شود.

برای جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های سرما دوست میتوانیم از روش هایی مانند مواد ضد قارچ، ضد باکتری و یا پرتو فرابنفش استفاده کنیم.

روش های استفاده از ترکیبات شیمیایی میتواند به صورت محلول یا به صورت واکس زدن باشد ولی استفاده از پرتو فرابنفش بهترین روش است.

ساخت انواع سردخانه نیاز به تخصص، مهارت و تجربه بالایی دارد. شرکت آریان سرد آمادگی کامل برای طراحی و ساخت انواع سردخانه را دارد.

 

 

از سردخانه بالای صفر و کاربرد آن در صنعت چه می دانید :

سردخانه بالای صفر در فضاهایی استفاده می‌شود که کاربر نیاز به دمای بالا صفر یا دمای غیر انجمادی دارد. از این تجهیزات به منظور حفظ و نگهداری ترکیبات غذایی و پروتئینی در مدت زمان کوتاه و برای انبارداری موادی چون سبزیجات و میوه ها در طولانی مدت استفاده می شود.
طیف گسترده ای از صنایع می ‌توانند از این تجهیزات بهره ببرند چرا که اغلب صنایعی که با مواد و ترکیبات غذایی سر و کار دارند نیازمند به تجهیزاتی هستند که بتوانند محصولات خود را در آن نگهداری کنند این مشاغل شامل انواع فروشگاه ها، هایپر مارکت ها، هتل ها و رستوران ها و غیره می شوند.
از دیگر موارد استفاده سردخانه بالای صفر می توان به صنایع داروسازی اشاره کرد که به جهت نگهداری مطلوب دارو بسیار کاربردی می باشد و اصطلاحاً به آن کلد روم گفته می ‌شود و می‌تواند دمایی در رنج ۲ الی ۸ درجه سانتی گراد را فراهم کند. البته اغلب سردخانه هایی که برای دمای بالای صفر تولید می شوند دمایی معادل یک الی شش درجه سانتی گراد را میتواند تامین کنند مگر آنکه به منظور استفاده خاص و یا به شکل هدفمند برای دمای خاصی تولید شده باشد.

شماتیک سردخانه بالای صفر

انواع سردخانه بالای صفر : freezer above zero

تجهیزات مورد بحث در این مقاله بر طبق ساختار شامل مدل های زیر می شوند :

  • مدل های اتاقی :

ابعاد ساخته شده این محصولات محدود و کوچک است چرا که موارد استفاده آن ها اغلب در فروشگاه‌ های زنجیره‌ای، عمده فروشان مواد پروتئینی و یا موارد این چنینی است و معمولا توسط یک یونیت تجهیز می گردند.
از آنجایی که تجهیزات استفاده شده در این سردخانه ها محدود می باشد لذا مدت زمانی که می توان مواد غذایی را در آنها نگهداری کرد نیز محدود است پس با این تفاسیر به جهت نگهداری طولانی مدت و یا ذخیره سازی از آنها استفاده نمی شود.

  • مدل های کانتینری :

این نمونه‌ ها را اصطلاحاً سردخانه های کانکسی نیز می نامند. این تجهیزات به منظور حفظ و ذخیره سازی مواد غذایی در کوتاه مدت استفاده می شوند و از آنجایی که قادر به جابجایی آنها می باشیم، براساس فضای مورد نیاز کاربر و یا شرایط محیطی می توانیم آنها را در ابعاد مختلفی بسازیم، اما اغلب در دو ابعاد ۲۰ و ۴۰ فوت ساخته می شوند. از آنجایی که ابعاد ساخته شده کاملا بستگی به انتخاب کاربر دارد لذا محدودیتی در ساخت آنها وجود ندارد.
می توان آنها را به منظور ایجاد دمای زیر صفر نیز تجهیز نمود. نمونه هایی که برای دمای زیر صفر تولید می شوند به جهت نگهداری طولانی مدت مواد غذایی و پروتئینی کاربرد دارند که بر روی کشتی ها و یا سکوهای نفتی بسیار استفاده می شوند.

سردخانه‌ی بالای صفر

  • سردخانه بالای صفر، مدل های صنعتی :

از آنجایی که قرار است اغلب میوه ها در چهار فصل سال در بازار موجود باشند لذا پخش کننده ها و عمده فروشان نیاز دارند تا از تجهیزاتی استفاده کنند که این محصولات را برای آن ها نگهداری کنند و اینجاست که سردخانه بالای صفر صنعتی ایفای نقش می کند.
سایز و وسعت این مدل ها بسیار بیشتر از سایر نمونه ها است چرا که به منظور حفظ و انبارداری اغلب ترکیبات غذایی و کشاورزی، خشکبار و یا حتی دارویی در حجم زیاد و برای مدت طولانی استفاده می شوند. مکانیسم عمل این مدل ها به دو شکل رک و یا چند یونیته لحاظ می گردد.
هنگامی که این سردخانه ها قرار است حجم سنگینی از ترکیبات و مواد غذایی را پوشش دهند عموما از مکانیسم سرمایشی فریونی رک و یا آمونیاکی در آنها استفاده می کنند.
سردخانه

سردخانه بالای صفر و زیر صفر چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند :

• دمای قابل پوشش :

اصلی ترین وجه تمایز بین این دو نوع تجهیزات دمایی است که آنها می‌توانند برای ترکیبات درون خود فراهم کنند. همانطور که در مقاله سردخانه زیر صفر به آن اشاره شد آن مدل ها می توانند تا دمای منفی ۲۰ درجه را تامین نمایند اما در سردخانه بالای صفر این دما عموماً تا ۸+ درجه سانتی گراد تخمین زده می‌شود.

• ترکیبات سرمازا ( مبرد) :

در محصولاتی که دمای بالای صفر را شامل می‌شوند مبردهای R134a ، R407cو R22 تعبیه می گردند.
چنانچه در حال استفاده از سردخانه های صنعتی هستید و یا قصد خرید آنها را دارید این نکته را همیشه مد نظر داشته باشید که برای خرید و شارژ مجدد این مبرد ها می بایست تنها از برندهایی استفاده کنید که واجد تاییدیه ارگان ‌ها و سازمان های استاندارد و همچنین لابراتوارهای آنالیز شرکت های پتروشیمی باشند چرا که در غیر این صورت و عدم توجه به این موضوع تجهیزات شما دچار آسیب های جدی خواهند شد و حتی ممکن است ترکیبات موجود در آنها نیز فاسد شوند لذا هرگز از این نکته غافل نشوید.

نگهداری و ذخیره سازی میوه

• درب های سردخانه بالای صفر

از لحاظ ظاهری درب های سردخانه زیر صفر و بالای صفر به یکدیگر شباهت دارند اما وجه تمایز این دو در حضور ابزاری به نام هیتر است. به دلیل آن که در سردخانه های بالای صفر احتمال یخ زدگی و یا انجماد درب اصلی وجود ندارد پس نیازی هم به نصب هیتر برای آنها نخواهد بود اما در نمونه های زیر صفر درجه این احتمال وجود دارد که درب به علت دمای بسیار پایین یخ بزند پس حضور هیتر الزامی است.

• کندانسور :

این قطعات در مدل های بالای صفر کمی بزرگتر از نمونه های زیر صفر درجه هستند و علت آن این است که به علت حجم زیاد مبرد و فشار زیاد، کندانسور نیاز به سطح وسیع تری برای کنداکس مبرد دارد.

• اواپراتور :

این قطعات نیز در مدل های بالای صفر بزرگتر از سردخانه های زیر صفر می باشند، چرا که در مدل های تامین کننده دمای بالاتر از صفر درجه به دلیل آنکه فواصل فین ها در ورودی هوای اواپراتور کوچکتر است و به دلیل افزایش سطح تبادل و راندمان، کویل اواپراتور نیاز به سطح بیشتری برای این تبادل دارد.

• کمپرسور :

توان این قطعه در سردخانه بالای صفر با مشخصات مشابه کمتر از نمونه های زیر صفر است چرا که کمپرسور نیاز به قدرت کمتری برای ایجاد دمای مورد نیاز دارد پس از لحاظ ابعادی نیز کوچک تر خواهد بود.

سردخانه بالای صفر لبنیات

مشاوره رایگان
همین حالا پیام دهید
برای مشاوره رایگان به کارشناسان ما پیام دهید.