• زنجان، خیابان جمهوری، بالاتر از دانش سرا، پلاک 52

سردخانه صنعتی مجموعه ای از سازه هایی است که از مواد غذایی فاسد شدنی مثل میوه‌جات، سبزیجات، لبنیات، محصولات گوشتی و ماهی) در برابر عوامل محیطی مثل گرما و رطوبت نگه داری می‌کند. سردخانه‌های صنعتی در واقع مدت نگهداری مواد غذایی را افزایش داده و همین کار باعث شده تا سالانه کشاورزان،دامداران و فروشندگان، سوله سردخانه و سردخانه صنعتی تأسیس کنند.

چرا باید سردخانه صنعتی را انتخاب کنیم؟

همانطور که گفته شد، مزایای ساخت سردخانه این است که می‌توان مواد غذایی را در طولانی مدت نگهداری کرد. یکی دیگر از مزایای احداث سردخانه صنعتی این است که کشاورزانی که در فصل بیش از حد برداشت کرده اند، برای عرضه محصولاتشان در دیگر فواصل مجبور به نگهداری محصولشان در سردخانه هستند.

سردخانه‌های صنعتی به چند نوع تقسیم می‌شوند؟

سردخانه‌ زیر صفر: سردخانه زیر صفر عمدتا برای نگهداری مواد غذایی یخ زده مثل ماهی و گوشت کاربرد دارد. دمای سردخانه های زیر صفر بین منفی ۱۲ تا منفی ۲۳ درجه سانتی گراد بوده و از همین جهت، نگهداری مواد غذایی یخ زده در این نوع سردخانه‌ها بهترین انتخاب است.

سردخانه بالای صفر: سردخانه بالای صفر عمدتا برای نگهداری میوه‌جات، سبزیجات، دارو و سایر مواد کاربرد دارد. عمدتا از سردخانه‌های بالای صفر برای نگهداری هر نوع محصولی که دمای آنها بالاتر از صفر است استفاده می‌شود و نمی‌توان از مواد غذایی ای که دمای آنها زیر صفر است در سردخانه‌های بالای صفر نگهداری کرد. دمای سردخانه های بالای صفر عمدتا بین مثبت ۱ تا مثبت ۴ درجه سانتی گراد می‌باشد.

سردخانه های بالای صفر معمولا در مناطقی احداث می‌شوند که فاصله کمی تا باغ داشته باشند و همین باعث آسان تر شدن حمل و نقل محصولات به سردخانه می‌شود. سردخانه‌های بالای صفر بهترین انتخاب برای کشاورزا ن و دامداران است تا با خیال راحت محصولشان را به سردخانه برده و انبار کنند.

سردخانه‌های زیر صفر نیز معمولا در مناطقی کاربرد دارند که نزدیک صیدگاه‌ها، کشتارگاه‌های دام و طیور باشند. قبل از ورود محصولات گوشتی به سردخانه زیر صفر باید دمای سردخانه را تا منفی ۱۸ درجه کاهش داد.

در ساخت سردخانه چه قطعاتی به کار می‌رود؟

 1. کمپرسور (compressor)  
 2. کندانسور (condenser)
 3. اواپراتور (evaporator)
 4. شیر انبساط (Expansion valve)
 5. تابلو برق سردخانه
 6. تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای نصب

اگر بخواهیم به طور کامل قطعات به کار رفته در سردخانه را بررسی کنیم. غیر از لوازمی که اسم بردیم، سایر قطعات که بخشی از کندانسور است در ساخت سردخانه به کار می‌روند.

این قطعات از جمله:

 1. مخزن
 2. پمپ هوا
 3. فن هوا
 4. هیتر
 5. شیر تخلیه آب
 6. شیر شناور
 7. شیرهای ورودی گاز
 8. شیرهای خروجی مایع
 9. شیر تخلیه هوا
 10. دستگاه های کنترل فشار
 11. فشار سنج ها

سایر قطعات که بخشی از اواپراتور است، بخشی از ساخت سردخانه را برعهده می‌گیرد.

این قطعات شامل:

 1. کویل
 2. فن برای گردش بهتر هوا
 3. ترموستات جهت تنظیم درجه حرارت با توجه نوع مواد غذایی که در سردخانه موجود است.
 4. شیر های دستی
 5. شیر های برقی
 6. شیر های یک طرفه
 7. شیر انبساط
 8. فیلتر درایر
 9. شیر PM
 10. شیر های پایلوت CVM و CVP وشیر CVMD

شرکت آریان سرد با داشتن متخصصان و مشاوران حرفه ای و کاربلد در زمینه ساخت و احداث سردخانه، آماده دادن مشاوره و پیشنهاد بهترین انتخاب برای تأسیس سردخانه به شماست.

هر آنچه باید در مورد سردخانه صنعتی بدانید

مواد غذایی و برخی از محصولات کشاورزی همواره در معرض فاسد شدن قرار دارند. برای جلوگیری از فاسد شدن این مواد، مجموعه ‌ای از ساختمان ها و تاسیسات کنار هم قرار گرفته می ‌شوند. این مجموعه را سردخانه صنعتی می نامند. شرایط نگهداری محصولات کشاورزی و انواع مواد غذایی در درون سردخانه های صنعتی به گونه ‌ای است که باید با ایجاد دمای مناسب و رطوبت ایده آل، بتوان طول عمر محصولات را افزایش داد.

سردخانه صنعتی آریان سرد

ساختمان و فضای سردخانه صنعتی به گونه ‌ای است که در مکانی محصور و بسته باید دما و رطوبت را به شکل دقیق در آن کنترل نمود. علاوه بر این برای نگهداری برخی از مواد غذایی مانند مرغ، ماهی، گوشت و مواد پروتئینی، این دما باید به گونه ای تنظیم شود که شرایط انجماد محصولات، برای شما فراهم شود.
نوع طراحی و اجرای سردخانه صنعتی باید مطابق با استانداردهای لازم باشد. جهت جلوگیری از هدررفت انرژی در سردخانه های صنعتی، باید سقف دیوارها و کف سردخانه به خوبی عایق شود. با ما در مجموعه آریان سرد همراه باشید تا اطلاعات کافی به شما در مورد سردخانه صنعتی ارائه دهیم.

سردخانه صنعتی چیست؟

همانگونه که می دانید برای نگهداری از برخی مواد غذایی، سبزیجات، میوه ها و برخی از محصولات کشاورزی، باید محیطی با دما و رطوبت مناسب ایجاد شود. این تاسیسات و ساختمان ها باید با دقت بالا در کنار هم قرار گرفته شوند تا به خوبی بتوانند این عملکرد را برای شما داشته باشند. سردخانه صنعتی به مجموعه ای اطلاق می‌ شود که می ‌تواند این شرایط را به خوبی برای شما مهیا نماید. با توجه به اینکه برای نگهداری از مواد مختلف، نیاز به تنظیم دما در بازه های مختلف دارید، امروزه سردخانه ها در دو نوع زیر صفر و بالای صفر قابلیت اجرا و راه اندازی دارند.
در واقع احداث و راه اندازی سردخانه های صنعتی بسته به نوع کاربری آن ها می ‌تواند در دو شکل زیر صفر و بالای صفر انجام پذیرد. جهت اجرای سردخانه صنعتی نیاز به مبردهایی مانند فریون و آمونیاک خواهید داشت.

نکات مهم جهت راه اندازی و ساخت سردخانه صنعتی

همانگونه که عنوان کردیم اجرای سردخانه های صنعتی باید طبق استانداردهای بین المللی و با دقت بالا انجام پذیرد. به همین دلیل چنانچه قصد اجرای این مکان و استفاده از تجهیزات مختلف را دارید، توصیه ما به شما مراجعه به یک مرکز تخصصی خواهد بود. در اجرای سردخانه های صنعتی نکات مختلفی مد نظر قرار خواهند گرفت. از جمله با توجه به اینکه شما جهت نگهداری از محصولات و مواد غذایی باید دمای هوا را به دقت کنترل نمایید، استفاده از عایق در بدنه این سازه امری ضروری محسوب می شود.

اجرای سردخانه های صنعتی در ابعاد مختلف

توجه داشته باشید که عایق ها در شکل های مختلف و با کیفیت های گوناگون قابلیت اجرا دارند. به همین علت ضخامت و نوع عایقی که شما جهت افزایش عمر سیستم برودتی و اتلاف انرژی به کار می برید، به خوبی می ‌تواند در جلوگیری از خرابی مواد غذایی و فساد آن ها موثر واقع شود.
تجهیزات مختلفی در راه اندازی سردخانه های صنعتی نیاز خواهد بود. بسته به میزان بارگیری و ابعاد سردخانه ای که قصد اجرای آن را دارید و همینطور کاربری و نوع مدت زمانی که قصد نگهداری محصولات را دارید، باید ظرفیت برودتی سردخانه را افزایش دهید. به همین منظور کندانسور، کمپرسور و اپراتور در اجرای سردخانه با تغییراتی مواجه خواهند شد.
نحوه عملکرد سردخانه های صنعتی بر اساس سیکل تبرید تراکمی خواهد بود. به همین علت با توجه به این که شما نیاز به ظرفیت برودتی مختلفی دارید، می توانید در انواع مبردها مانند آمونیاک، رک یا فریون استفاده نمایید.
همانگونه که پیشتر بیان شد سردخانه ها را می توانید در دو دسته بالای صفر و زیر صفر اجرا نمایید. معمولاً برای نگهداری سبزیجات، میوه ها و برخی از مواد و محصولات غذایی می توانید از سردخانه های بالای صفر استفاده کنید.
در طرف مقابل نگهداری از گوشت، ماهی، مرغ و سایر مواد پروتئینی نیاز به محفظه ای با دمای پایین و قابلیت انجماد خواهد داشت. به همین علت می توانید سردخانه های نوع زیر صفر را متناسب با نیاز خود اجرا نمایید.

انواع سردخانه ها بر اساس نوع محصول نگهداری

با توجه به اینکه درصد بسیاری از مواد غذایی و محصولات کشاورزی نیاز به نگهداری جهت بالابردن طول عمر دارند، امروزه سردخانه های صنعتی بسته به محصولی که قصد نگهداری از آن را دارید اجرا می شوند.

   سردخانه های مخصوص صنایع گوشت

نوع اجرای سردخانه صنعتی مخصوص نگهداری گوشت باید به گونه‌ای باشد که سالن آن مجهز به چنگک یا ریل نقاله ای باشد. با توجه به اینکه برای نگهداری از محصولات گوشتی نیاز به دمای هوای پایین دارید، در اجرای این سردخانه باید با دقت بالا صورت پذیرد.

سردخانه صنعتی با ابعاد بزرگ و سردخانه صنعتی آریان سرد

  سردخانه مخصوص نگهداری از لبنیات

معمولاً در کارخانه های شیر، اقدام به اجرای این نوع سردخانه می ‌شود. با توجه به اینکه شیر را باید در بازه دمایی دو درجه تا ۲۰ درجه نگهداری کنید، مطابق با نیاز خود و نگهداری از انواع فرآورده ها مانند ماست، خامه، سرشیر و غیره باید این نوع سردخانه را اجرا نمایید.

  سردخانه مخصوص نگهداری میوه و سبزیجات

همانگونه که می دانید برخی از فصل های سال دمای هوا به گونه ای است که بسیاری از میوه ‌ها و سبزیجات قابلیت رشد و یا ماندگاری در آن نخواهند داشت، به همین دلیل برای نگهداری از آن ‌ها، سردخانه های صنعتی ساخته می شوند. معمولاً توصیه می شود که میوه های معطر مانند لیمو، خربزه و پرتقال را به همراه سبزیجات یا سایر میوه ها نگهداری نکنید.
در کنار این موارد معمولاً برای نگهداری ماهی ها اقدام به اجرای سردخانه در دمای متفاوت خواهد شد. شرایطی که ما در مجموعه آریان سرد برای شما فراهم کرده ایم این امکان را به شما می دهد که بتوانید متناسب با نیاز خود، از انواع سردخانه ها استفاده نمایید.

اجرای سردخانه های صنعتی

اگر به دنبال اجرای سردخانه های بالای صفر و زیر صفر هستید، می توانید از خدمات ما در آریان سرد استفاده نمایید. ما در این مجموعه به واسطه حضور افراد متخصص، اقدام به اجرای سردخانه ها با دمای مختلف خواهیم نمود. علاوه بر این شرایطی که ما برای شما در نظر گرفته ایم بهترین امکانات و با کیفیت ترین تجهیزات را با قیمت مناسب برای شما نصب خواهیم نمود.

مشاوره رایگان
همین حالا پیام دهید
برای مشاوره رایگان به کارشناسان ما پیام دهید.