سردخانه لبنیات یکی از انواع تجهیزات سرمایشی و برودتی می باشد. که به جهت محفوظ نگه داشتن شیر به عنوان ترکیب کلیدی ساخت تمامی فرآورده های لبنی کاربرد دارد. البته به منظور نگهداری سایر مشتقات نیز مثل کره، پنیر، ماست و خامه نیز میتوان از این تجهیزات استفاده کرد.
تمامی فرآورده های لبنی چنانچه در دمای معمولی قرار بگیرند فاسد و ترشیده می شوند. لذا به جهت نگهداری آنها برای مدت زمان طولانی تر مجبوریم تا از تجهیزاتی استفاده کنیم که ماندگاری آنها را افزایش دهند. البته منظور ما وسایلی علاوه بر یخچال های موجود در فروشگاه ها است.
این محصول را به مدت سه روز می توان در یخچال های ویترینی فروشگاه ها نگهداری کرد. پس برای آنکه بتوانیم زمان نگهداری را بیشتر کنیم می بایست از تجهیزات پیشرفته تری بهره ببریم. و اینجاست که تجهیزاتی به نام سردخانه های فرآورده‌ های لبنی به ما کمک می کنند.

سردخانه لبنیات صنعتی

آشنایی با انواع سردخانه لبنیات:

محصولات لبنی جزء فرآورده هایی به شمار می روند که به شکل روزانه در حال استفاده آنها هستیم پس ضمن سالم ماندن آنها می بایست از تجهیزات استفاده کنیم که آنها را تازه هم نگه دارند. بدین منظور می توان از چند شیوه بهره برد که به شرح زیر می باشند :

 • محفوظ نگه داشتن فرآورده ها در دمای بالای صفر به شکل سرد
 • محفوظ نگه داشتن فرآورده ها در دمای زیر صفر به شکل یخ زده و منجمد

خوشبختانه به علت ارتقاء سطح تکنولوژی ها و به روز شدن ابزارها، این سردخانه ها نیز توانسته اند به خوبی پاسخگوی نیاز کاربران خود باشند چرا که تمامی محفظه ‌های نگهداری این فرآورده ها می توانند دمای مورد نیاز را برای کلیه محصولات به اشکال منفک شده و جدا فراهم کنند به حالتی که هر محصولی در دمای مطلوب خود قرار گیرد.
چنانچه شیر پاستوریزه را در دمای انجماد قرار دهیم قادر خواهیم بود در صورت واقع شدن شیر در دمای ۲۰- آن را تا ده ماه محفوظ نگه داریم.

سردخانه های لبنیات

سردخانه لبنیات و انواع فرآورده ها:

 • سردخانه های خامه:

  دمای متعادل به منظور حفظ خامه ۸ تا ۱۲ درجه سلسیوس است. چنانچه محصول مورد نظر را طی عملیات برودتی به شکل منجمد درآوریم و آن را به واسطه کیسه ای پلاستیکی از جنس پلی اتیلن کاور کنیم، پس از انجام عملیات بسته بندی در ظروف کارتنی، خواهیم توانست فرآورده را در دمای ۱۸- الی ۳۰- درجه سلسیوس به مدت ۱۸۰ الی ۲۶۰ روز نگهداری کنیم.

 • سردخانه ماست:

  پس از این حالت می‌توان ماست را به مدت ۲۱ روز در دمای ۵ درجه سلسیوس نگهداری کرد.
  اگر بخواهیم مدت زمان نگهداری ماست را بالا ببریم می‌بایست آن را به شکل یخ زده نگهداری کنیم، در این حالت می توان آن را در دمای ۲۰- به مدت ۶۰ روز محفوظ و بدون آسیب نگه داشت.

سردخانه محصولات لبنی

 • سردخانه لبنیات، سردخانه پنیر:

  نگهداری پنیرها کمی متفاوت از سایر محصولات است و با توجه به نوع آن ممکن است دمای نگهداری نیز کمی متمایز باشد. بدین منظور انواع مدل هایی که دارای آب بسیاری می باشند مثل نمونه های خامه ای و یا کاتیج را می توان به مدت ۲۱ روز در دمای ۵ درجه سلسیوس نگهداری نمود. انواع مدل های سفت و سخت را نیز پس از انجام عملیات انجماد می توان به مدت یک سال در دمای ۲۰- درجه سلسیوس محفوظ نگه داشت.

 • سردخانه کره:

  بهترین دمای نگهداری برای این فرآورده ‌ها بازه ۰ الی ۴ درجه سلسیوس است و چنانچه بخواهیم برای مدت زمان طولانی آنها را نگهداری کنیم. دمای مورد نیاز برای این امر ۱۵- الی ۲۰- می باشد که می توان در این حال آنها را به مدت یک الی دو سال نگهداری کرد.

تجهیزات و قطعات درگیر در سردخانه لبنیات:

محفظه یا دیواره ‌های اتاقک
درب های اصلی
کلیه قطعات درگیر در مکانیسم های برودتی
پروسه کنترل کننده

انواع سردخانه لبنیات:

 • مدل های اتاقی کوچک :

  این نمونه ها در واقع اتاقکی تجهیز شده اند که توسط پلی اورتان و یا پلی استایرن کاور شده اند. و کلیه تجهیزات برودتی و کندانسینگ یونیت بر روی آنها تعبیه شده است.

 • مدل های کانکس یا متحرک :

سردخانه لبنیات کوچک

خرید سردخانه لبنیات :

چنانچه قصد خرید این محصولات را داشته باشید بهتر است با کارشناسان بخش فروش ما ارتباط برقرار کرده. تا بتوانید اطلاعات تکمیلی را به منظور ثبت سفارش و غیره کسب نمایید. این مجموعه به علت سال ها تجربه در این حوزه ضمن ارائه بالاترین کیفیت محصولات تولیدی، شامل تمامی خدمات پس از فروش و ضمانت نامه ها نیز می شود. لذا شما می توانید با اطمینان کامل محصولاتی با کیفیت و مرغوب را خریداری کنید.