محصولات باغی استان مازندران مهم‌ترین تولیدات کشاورزی این استان بعد از برنج می‌باشد.

سود حاصل از این محصولات در روزمرگی مردم و اقتصاد خود استان تاثیر بسزایی دارد. با این وجود یکی از ویژگی های مرکبات، تازه‌خوری و نیاز برای ذخیره‌سازی و پخش تدریجی به بازار است، که این استان مقدار ظرفیت مورد نیاز را نداشته و همیشه با این مشکل مواجه بوده است.

در طی سال‌های اخیر خیلی از باغداران برای جلوگیری از دسترسی دلالان به محصولشان اقدام به ذخیره‌سازی به روش سنتی کرده‌اند. در نتیجه رعایت نکردن اصول علمی در هنگام ذخیره سازی، خرابی محصولات بسیار زیادی را رقم زد.

عزیزالله شهیدی فر در روز چهارشنبه به اهمیت تولید و عرضه انواع محصولات باغی به ویژه مرکبات و کیوی اشاره کرد و گفت: طبق برنامه ریزی‌ها برای افزایش صادرات محصولات باغی به ویژه این دو میوه پاییزی، صاحبان همه سردخانه ها، واحدهای سورتینگ و بسته بندی استان آمادگی خود را جهت همکاری با کشاورزان و بازرگانان اعلام کردند.

وی با اشاره به افتتحاح فاز اول پایانه صادراتی روماک گستر و امکان ذخیره سازی بیش از ۱۰۰ هزار تن مرکبات در شهرستان جویبار. خطاب به باغداران کل استان گفت: که در فروش مرکبات خود عجله نکنند. و با توجه به پتانسیل بالای صادراتی این محصول جای هیچ نگرانی نیست.

با توجه به اهمیت صادرات در بحث اقتصاد کشور و ارزش این نوع محصولات، نیاز به محلی برای انبار و ذخیره کردن این محصولات احساس می‌شود. و این نوع ذخیره‌سازی باید با توجه به اصول ذخیره سازی مدرن و در سردخانه ها انجام پذیرد. شرکت آریان سرد آماده همکاری با کشاورزان، باغداران و بازرگانان است تا بتوانند از تمامی ظرفیت برای ذخیره سازی این نوع محصول استفاده کنند.