• زنجان، خیابان جمهوری، بالاتر از دانش سرا، پلاک 52
سردخانه بالای صفر

سردخانه بالای صفر تحت نظارت شرکت آریان سرد زنجان

نگهداری میوه و سبزیجات در سردخانه های بالای صفر

نگهداری میوه‌جات و سبزیجات در سردخانه برای نگهداری طولانی مدت آنها از دیرباز مورد توجه انسان‌ها بوده است. به طوری که میوه‌جات و سبزیجات پس از تولید و برداشت از مزارع توسط باغداران و کشاورزان به طریق مناسب برای صرفه‌جویی در وقت، نگهداری و فرآوری و فروش در تمام فصول در سردخانه های بالای صفر و یا زیرصفر ذخیره می‌شود.


هدف از نگهداری میوه‌جات و سبزیجات در سردخانه چیست؟

با نگهداری میوه‌جات و سبزیجات در سردخانه این امکان را به باغدار یا کشاورز می‌دهد که با نگهداری میوه‌جات در فصول مختلف نیز محصولش را به فروش برساند. همچنین با نگهداری میوه‌جات در سردخانه به باغداران و کشاورزان این اجازه را می‌دهد که برای زمان‌های خاص به تعدیل قیمت‌ها کمک کرده و از کاهش بیش از حد قیمت میوه‌جات در زمان برداشت جلوگیری کرد.


احداث سردخانه در واقع به نفع باغدار یا کشاورز زحمت‌کش خواهد بود. احداث سردخانه در واقع برای باغدار یا کشاورز بهره اقتصادی بسیاری دارد و یکی از مهم‌ترین روش‌های نگهداری میوه و سبزی‌جات به منظور اهدافی که گفته شد در جهت استفاده از سردخانه‌های بالای صفر است.

اصول استفاده از سردخانه‌های بالای صفر چیست؟

اصول استفاده از سردخانه‌ها بالای صفر بر این منظور است که هنگام پایین آمدن دمای محصول در سردخانه موجب می‌شود که محصول از فساد شیمیایی، میکروبی و فیزیکی کند و یا متوقف شود.

دمای پایین در نگهداری میوه‌جات و سبزیجات اجازه رشد به میکروارگانیسم‌های فاسد کننده را نمی‌دهد و موجب جلوگیری از فاسد شدن آنها می‌‌شود.در بین میکروارگانیسم‌های سرمادوست این موضوع قابل اهمیت است که مناسب ترین دما برای رشد آن‌ها دمایی زیر ۱۰ درجه سانتیگراد است.

عملیات لازم که قبل از سردخانه گذاری میوه‌جات و سبزیجات باید انجام دهیم:

  1. سردکردن مقدماتی: منظور از سردکردن مقدماتی این است که دمای محصول را قبل از جاگذاری درسردخانه پایین بیاوریم.معمولا در سردخانه  ‌های بالای صفر راهرویی در بین سالن‌های سردخانه احداث شود که به منظور سرد کردن اولیه محصولات و انجام سایر روش‌های مقدماتی سردخانه گذاری مثل سورتینگ، واکسینگ، بسته بندی و درجه‌بندی محصولات و … استفاده می‌شود.
  2. درجه‌بندی: درجه بندی بر روی میوه‌ها ضروری‌ترین‌کاری است که باید قبل از جاگذاری میوه‌ها و سبزیجات در سردخانه انجام شود. به طور کلی میوه‌هایی‌باید برای انبار درسردخانه انتخاب شوند که دارای‌کیفیت مناسب و همچنین قابلیت‌نگهداری درسردخانه را داشته باشند.
  3. التیام دادن: در صورت آسیب دیدن محصولاتی نظیر سیب‌زمینی و پیاز و مرکبات در هنگام برداشت یا حمل و نقل، می‌توان آنها را التیام داد و بخش‌های آسیب دیده را ترمیم کرد.
  4. واکسینگ: واکس زدن از عوامل فیزیکی قبل از نگهداری میوه‌جات و سبزیجات در سردخانه است. واکس زدن بر روی سطح میوه‌جات محصول را توسط لایه نازکی از واکس خاص می پوشاند که این امر محصول را از نظر ظاهری بهتر می‌کند و همچنین از تبخیر آب و پژمرده شدن‌ محصول‌ جلوگیری می‌کند.همچنین واکس زدن بر روی‌سطح میوه، آن‌هارا از رشد قارچهای مضر در سردخانه جلوگیری می‌کند.
  5. بسته‌بندی: آخرین نکته مهم که جهت نگهداری میوه‌جات و سبزیجات در سردخانه قابل ذکر است بسته بندی مناسب این محصولات است، بسته‌بندی باید به طریقی باشد که هوای سردخانه به آسانی در آن نفوذ کند.

نکاتی که رعایت کردن آنها محصولتان را در سردخانه حفظ می‌کند:

  • از انبار کردن دو محصول در یک انبار جلوگیری کنید مگر اینکه دو محصول دارای شرایط یکسان نگهداری باشند .
  • کنترل کردن وضعیت بسته‌بندی و کنترل چیدن بسته‌ها در سردخانه به فاصله حدود (۵۰ سانتی‌متر) به دیوارهای جانبی و کمی بیشتر نسبت به سقف در نظر بگیرید.
  • حتما یک راهرو در وسط اتاقک‌های سردخانه و همچنین وسط محصولات چیده شده در نظر گرفته شود.
  • کنترل و آزمایشات لازم و مکرر بر روی محصولات و میوه‌جات در سردخانه به صورت دوره‌ای انجام شود.
  • نکات و مواد بهداشتی و نظافت کامل سقف، کف و دیواره‌های سردخانه در پایان دوره در انبار‌ها انجام گیرد.

‌شرکت آریان سرد زنجان با بیش از ۲۰ سال تجربه در ساخت سردخانه های بالای صفر و زیرصفر به شما این اطمینان را می‌دهد که با بهترین و به‌روزترین تجهیزات و قطعات به کار رفته در پروژه‌های اخیر و با گارانتی قطعات به کار رفته در ساخت سردخانه‌تان به شما پیشنهاد ساخت یک سردخانه مجهز و برتر می‌دهد.

مشاوره رایگان
همین حالا پیام دهید
برای مشاوره رایگان به کارشناسان ما پیام دهید.