• زنجان، خیابان جمهوری، بالاتر از دانش سرا، پلاک 52

امروزه با بالا رفتن خواستار برای میوه در سراسر دنیا، نیازمند تدابیری هستیم که بتوانیم میوه‌ها را برای مدت طولانی تر، سالم نگه‌ داریم. برای بالابردن طول عمر میوه‌ها از سردخانه بالای صفر استفاده می‌کنیم چراکه میوه‌ها در سردخانه پایین صفر کیفیت خود را از دست می‌دهند و دیگر قابل مصرف نیستند. اما باید میوه‌ها را در پایین ترین دمای ممکن نگهداری کنیم تا از رشد باکتری‌ها و میکروارگانیسم ها جلوگیری شود.

تاریخچه سردخانه میوه

از گذشته بسیار دور انسان همیشه به دنبال راهی برای انبار و بالابردن طول عمر میوه‌ها بوده. این اعمال توسط عایق کردن و خشک کردن رطوبت اتاق نگهداری میوه‌ها صورت می‌گرفته. با پیشرفت علم و تکنولوژی، این اعمال منسوخ شد و انسان به ساخت سردخانه برای انبار مواد موردنیاز خود روی آورد.

همچنین از زمان های دور انسان از روش هایی مثل خشک کردن، ترشی کردن و… برای بالابردن طول عمر مواد غذایی مانند میوه جات استفاده می‌کرده. چینی‌ها اولین قومی بودند که به استفاده از سرما برای نگهداری محصولات روی آوردند. قوم هایی که بعد از چینی‌ها از این روش استفاده می‌کردند، ایرانی‌ها و یونانی‌ها بودند.

با شروع قرن نوزدهم، عصر جدیدی شروع شد و با دگرگون کردن علم باعث انقلاب صنعتی شد. این انقلاب صنعت را به سمت پیشرفت سوق داد و اولین قدم در مسیر این پیشرفت، استفاده از یخدان‌های دوجداره بود. کارکرد این سیستم به این صورت بود که، دربین دوجداره از یخ ، کاه پر میشد تا حالت خلع و ضد تغییرات آب و هوایی درآن شکل گیرد.

درسال ۱۹۱۵ اولین نشانه‌ها از متحول شدن کلی صنعت دیده شد. با روی کارآمدن دستگاه‌هایی که از کمپرسور و گاز ازت بهره‌ می‌بردند، استفاده از روش‌های سنتی منسوخ شد.

ضرورت استفاده از سردخانه میوه

از چیده شدن میوه‌ها تا آماده‌سازی آنها برای مصرف، زمان بر است، با این تفاسیر میوه‌ها مدت زمان زیادی دوام نمی‌آورند اما امروزه از سردخانه‌های مخصوص میوه بهره می‌گیرند. این سردخانه‌ها به ما این امکان را می‌دهند که محصولی تازه را دریافت و مصرف کنیم علاوه براین می‌توان به راحتی میوه‌ها را صادر و وارد کرد به طوری که همانند روز اول تازه هستند.

عوامل مختلفی وجود دارد که باعث فاسد شدن میوه‌ها می‌شود. این عوامل هم درونی هستند و خارجی، عوامل درونی به همان موادی که درداخل میوه قرار دارد گفته می‌شود که باعث سرعت گرفتن فساد می‌شود. عوامل خارجی به عواملی مانند میکروب‌ها، ویروس‌های مختلف و ضربه در هنگام جابه‌جایی گفته می‌شود، تمامی این عوامل درکنار هم باعث می‌شوند که میوه تا چند روز بیشتر دربیرون از سردخانه دوام نیاورد و به سرعت فاسد شود.

شرایط نگهداری میوه در سردخانه

همانطور که گفته شد، سردخانه مخصوص میوه‌ها از نوع بالای صفر است چرا که میوه‌ها همانگونه که دربیرون از سردخانه دوام نمی‌آورند، دمای زیر صفر نیز باعث ازبین رفتن آنها می‌شود. معمولا دمای مناسب برای نگهداری هرمیوه فرق میکند، اما به طور کلی دمای مناسب نگهداری، بسیار نزدیک به دمای انجماد و کمی بالاتر از آن است.

تنها از پایین آوردن دما به منظور کند کردن سرعت فساد استفاده نمی‌شود بلکه از لامپ‌های مخصوص و پرتو فرابنفش برای جلوگیری از فساد استفاده می‌شود. همچنین به ازای هر۱۰ درجه دمایی که بالا می‌رود، سرعت فساد و ازبین رفتن میوه‌ها دو برابر می‌شود، به همین دلیل دمای سردخانه میوه، مهمترین فاکتور است که حتما باید به آن دقت شود.

فاکتور مهم دیگر در سردخانه میوه، رطوبت و جریان هوا می‌باشد، رطوبت هوا نباید خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد، چرا که رطوبت هوای بالا باعث کپک زدن میوه‌ها می‌شود، همینطور سرعت جریان هوا با رطوبت هوا، متناسب باشد. اگر تمام شرایطی که گفته شد، به طور کامل رعایت شود، می‌توان برای مدت زمان بسیار بالاتری، میوه‌ها را سالم و تازه نگه داشت، حتی این زمان برای بعضی میوه‌ها حدود یک سال است.

گازهای موجود در سردخانه

میوه‌ها هم یک موجود زنده‌اند، درواقع میوه‌ها هم در موقعی که به درخت متصل اند و هم زمانی که چیده می‌شوند، درحال تنفس اند. به همین خاطر باید میزان گازهای موجود درسردخانه را که میوه‌ها از آن استفاده می‌کنند، کنترل کرد که تا حد ممکن مدت زمان نگهداری میوه‌ها را بالاتر برد.

مراحلی که باید قبل از وارد کردن میوه‌ها به سردخانه انجام شود

همانطور که برای نگهداری از میوه‌ها در سردخانه باید مراحلی طی شود، قبل از وارد کردن میوه‌ها به سردخانه اعمالی هست که باید با دقت و جدیت انجام شود، درواقع این اعمال تعیین کننده سلامت میوه‌ها بعد وارد شدن آنها به سردخانه است.

سردخانه میوه

نگهداری میوه در سردخانه میوه

سردکردن اولیه

میوه‌ها قبل از وارد شدن به سردخانه مخصوص، باید دچار یک سردشدن اولیه شوند. میوه‌ها قبل از وارد شدن به سردخانه از راهرویی گذر می‌کنند که باعث پایین آمدن دمای آنها و آمادگی محصول برای انبار نهایی می‌شود. این سردکردن با توجه به نوع میوه‌ها متفاوت است، به طوری که کاهش دمایی که برای هرمحصول قبل از ورود نهایی لحاظ می‌کنند، وابسته به نوع و مقاومت آن میوه دربرابر سرمازدگی است.

دسته بندی میوه‌ها

مرحله بعد از سرد کردن میوه‌ها قبل از وارد کردن، دسته بندی و تفکیک آنها است. این دسته بندی با توجه کیفیت هر میوه و توان مقاومت آن دربرابر سرمازدگی و فریز شدن است این عمل برای جلوگیری از فساد محصولات و سالم نگه داشتن میوه‌ها در سردخانه میوه است و توزیع میوه باکیفیت و سالم به دست مشتری است. درواقع میوه‌هایی که قبل از وارد شدن به سردخانه، دچار فساد و آسیب دیدگی باشند، ارزش نگهداری در سردخانه را ندارند چرا که سردخانه هیچ تاثیری در سلامت آنها نخواهد داشت به همین دلیل در این مرحله جدا می‌شوند.

سردخانه میوه

نگهداری میوه در سردخانه میوه

بهبود سطح میوه‌ها

بعد از دسته بندی میوه‌ها، سطح بیرونی و بافت میوه‌هایی راکه دچار آسیب فیزیکی شدند را در صورت امکان ترمیم می‌کنند تا جلوی فساد بیشتر درداخل سردخانه گرفته شود. اما در بعضی موارد آسیب فیزیکی میوه‌ها بیشتر از حدی است که بتوان آن را ترمیم کرد پس این گونه میوه‌ها وارد سردخانه نمی‌شوند تا باعث فساد دیگر میوه‌ها نوشند.

و‌اکسینگ

این مرحله، قبل از آخرین مرحله‌ای است که میوه‌ها قبل وارد شدن به سرخانه میوه، باید بگذرانند. دراین مرحله پوست میوه‌ها به واکس مخصوصی آغشته می‌شود تا بعد از قرار گیری در سردخانه از تبخیر آب میوه‌ها و فساد آنها جلوگیری شود. این واکس حالت روغن دارد و به راحتی به پوست میوه نفوذ می‌کنند و سد محکمی ایجاد می‌کند تا از ورود میکروب‌ها و موادی که باعث فساد می‌شوند، جلوگیری می‌کند، همچنین از تبخیر آب میوه و از بین رفتن آن نیز جلوگیری می‌کند.

بسته بندی

بسته بندی آخرین مرحله‌ای است که میوه‌ها باید از آن عبور کنند. این مرحله یکی از فاکتورهای مهم است. بسته بندی باید به بهترین شکل انجام شود که دلایل مختلفی دارد یکی از این دلایل جلوگیری از آسیب فیزیکی به میوه‌ها است و دیگری این است که بسته بندی باید به صورت دقیق و با جدیت کامل صورت گیرد تا از ورود سرما به داخل بسته بندی جلوگیری شود.

سردخانه میوه

نگهداری میوه در سرخانه میوه

نکته حائز اهمیت: همانطور که گفته میوه‌ها مانند موجود زنده درحال تنفس اند، این تنفس باعث بالا رفتن دمای سردخانه میوه می‌شود، و باید این دما و رطوبت ناشی از آن با دستگاه‌های مکانیکی به کار رفته درساخت سردخانه میوه، کنترل شود تا از فساد آنها جلوگیری شود.

شرایط مورد نیاز برخی میوه‌ها

همانطور که گفته شد، میوه‌ها باید در سردخانه بالای صفر نگهداری شوند ولی مدت نگهداری میوه‌های مختلف در سردخانه میوه متفاوت است که درادامه به آن اشاره می‌کنیم.

سیب قرمز: دمای مناسب برای نگهداری سیب قرمز در سردخانه ۱ الی ۴ درجه سانتی گراد است که با رعایت تمام شرایط مورد نیاز این میوه، می‌توان آن را ۲۱۰ روز تا ۱ سال در سردخانه نگهداری کرد.

انگور: دمای مناسب برای نگهداری انگور در سردخانه ۰ الی ۱ درجه سانتی گراد است که با فراهم کردن شرایط مناسب برای این میوه، می‌توان آن را ۲۸ تا ۱۸۰ روز در سردخانه نگهداری کرد.

آلبالو: دمای مورد نیاز آلبالو در سردخانه ۰ الی ۱ درجه سانتی گراد است که با فراهم کردن شرایط مناسب این میوه می‌توان، تا ۷ روز آن را در سردخانه نگهداری کرد.

گیلاس: دمای سردخانه برای نگهداری گیلاس باید بین ۰ تا ۱ درجه سانتی گراد باشد و با کامل بودن تمام شرایط مورد نیاز، این میوه تا ۱۴ روز در سردخانه دوام می‌آورد.

گلابی: دمای سردخانه برای نگهداری گلابی باید در بین ۰ تا ۱ درجه سانتی گراد تنظیم که در صورت وجود تمام شرایط این میوه، ۶۰ تا ۱۸۰ روز در سردخانه سالم می‌ماند.

موز سبز: دمای ایده‌آل موز سبز در سردخانه ۱۳ الی ۱۴ درجه سانتی گراد می‌باشد که با رعایت تمامی شرایط، این میوه تا ۱۰۰ روز در سردخانه سالم می‌ماند.

هلو: دمای مناسب هلو در سردخانه ۰ الی ۰.۵ درجه سانتی گراد است که با فراهم سازی تمامی شرایط مورد نیاز این میوه، می‌توان آن را ۱۴ الی ۲۱ روز در سردخانه میوه نگهداری کرد.

هر آنچه درباره سردخانه میوه باید بدانید

برای نگهداری از انواع محصولات کشاورزی مانند میوه ها و سبزیجات نیاز به استفاده از سردخانه و یخچال های مخصوص دارید. این نوع یخچال را که سردخانه میوه می نامند در انواع مختلف و با میزان سرمای گوناگون طراحی و تولید می شوند. با توجه به اینکه معمولا میوه ها جهت نگهداری نیاز به انجماد کامل ندارند، می توانید از سردخانه هایی با دمای بالای صفر استفاده نمایید. با توجه به این که انجماد کامل میوه ها می تواند موجب کاهش کیفیت محصولات شود، توصیه ما به شما این است تا حد امکان از قرار دادن میوه ها در سردخانه های زیر صفر جداً خودداری فرمایید.

سردخانه میوه و سردخانه صنعتی و سردخانه صنعتی میوه

نحوه نگهداری میوه ها در یخچال و سردخانه میوه به گونه ‌ای است که شما می توانید به شکل کامل، پوره شده و خرد شده آن ها را درون سردخانه قرار دهید. هر اندازه که دمای پایین ‌تری در سردخانه تنظیم شود زمان مفید نگهداری از میوه ‌ها نیز می تواند افزایش یابد. فراموش نکنید که تنظیم مقادیر دما باید به گونه‌ ای باشد که خواص شیمیایی و ظاهری محصول با آسیب هایی مواجه نشود. با ما در آریان سرد همراه باشید تا اطلاعات کافی به شما در مورد سردخانه میوه ارائه دهیم.

نحوه نگهداری میوه در سردخانه میوه

همانگونه که عنوان کردیم نگهداری میوه ها و سبزیجات در سردخانه ها باید طبق اصولی مشخص و استاندارد صورت پذیرد. امروزه آیین نامه های ذخیره سازی برای سبزیجات و میوه ها با دقت بالا تدوین می شود. با توجه به اینکه قرار دادن میوه ها در سردخانه موجب ایجاد حساسیت در آن ها می شود، باید شرایط اصولی و استاندارد را رعایت نمایید.

چنانچه میوه ها و سبزیجات به شکل اصولی و بر طبق نکات و استانداردهای تعیین شده در سردخانه نگهداری نشوند، کیفیت ظاهری آن ها با سرعت بالا کاهش خواهد یافت. علاوه بر این با پایین آمدن کیفیت ظاهری، ارزش غذایی میوه نیز از دست رفته و فروشندگان زیان بالایی خواهند دید.

انواع سردخانه میوه

همانگونه که عنوان کردیم سردخانه ها در مدل های مختلف و با درجه های گوناگون در دسترس شما قرار دارند. شرایطی که ما در آریان سرد برای شما فراهم کرده ایم این امکان را به شما می دهد که متناسب با نیاز خود می توانید از انواع سردخانه میوه استفاده نمایید.

با توجه به فاکتورهای مختلفی، امروزه سردخانه های میوه دسته بندی می شوند. از جمله این شرایط که در دسته بندی انواع سردخانه میوه اثر گذار است می ‌توان به میزان دما، تکنولوژی ساخت و همچنین گنجایش آن ها اشاره کرد. عوامل مختلفی می توانند در انتخاب نوع سردخانه توسط شما اثر گذار باشند. داشتن اطلاعات کافی می توانند به شما کمک کنند تا جهت خرید سردخانه میوه بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

سردخانه زیر صفر و بالای صفر

به لحاظ میزان دما سردخانه ها را به دو دسته زیر صفر و بالای صفر می توان تقسیم نمود. هر کدام از آن ها را می توان بر اساس مدت زمان نگهداری و نوع محصول خریداری کرد. معمولاً در اکثر مواقع جهت نگهداری میوه و سبزیجات از سردخانه های بالای صفر استفاده می شود، چرا که نگهداری از میوه ها نیاز به انجماد کامل ندارند. با توجه به اینکه منجمد شدن میوه و سبزیجات می تواند افت کیفیت محصول را به همراه داشته باشد، همواره سعی می شود از سردخانه های بالای صفر جهت نگهداری محصولات استفاده شود.

سردخانه سبزیجات و سردخانه صنعتی سبزیجات و نگهداری سبزیجات در سردخانه

سردخانه آمونیاکی و فریونی

با توجه به نوع مبرد مورد استفاده در سردخانه ها می توان آن ها را به دسته های مختلفی تقسیم کرد. گاز خنک کننده قرار گرفته در هر کدام دارای مزایا و معایب مخصوص به خود خواهند بود. بررسی ها شرایط نشان می دهد که چنانچه قصد خرید و استفاده از سردخانه های بزرگ را دارید استفاده از مبرد آمونیاکی گزینه ای مناسب تر برای شما خواهد بود. در طرف مقابل سردخانه های کوچک می‌ توانند از مبرد فریونی استفاده نمایند.

سردخانه میوه ثابت و متحرک

با توجه به نحوه ساخت و کاربرد سردخانه ها می توان آن ها را به دو دسته تقسیم نمود. هنگامی که سردخانه‌ ها به شکل ثابت انتخاب می شوند قابلیت جابجایی نخواهند داشت. این نوع سردخانه جهت استفاده به عنوان انبار نگهداری محصولات و برای استفاده در کارخانه ها بهترین گزینه به شمار می رود.

نوع دیگری از انواع سردخانه میوه که قابلیت جابجایی دارند، سردخانه متحرک محسوب می ‌شوند. استفاده از این سردخانه به شما این امکان را می دهد که برای جابجایی محصولات اقدام نمایید. معمولاً در اکثر مواقع بدنه این سرخانه به‌ صورت کانکس بوده و مبرد استفاده شده در آن ها از گاز فریون خواهد بود.

اهمیت تنظیم رطوبت در سردخانه میوه

کیفیت سردخانه خریداری شده توسط شما باید به گونه ‌ای باشد که به بهترین شکل بتواند میزان رطوبت را تنظیم نمایید. برای سردخانه های زیر صفری رطوبت نسبی بین ۹۰ تا ۹۵ درصد خواهد بود. توجه داشته باشید که در برخی مواقع می توان رطوبت کمتر از ۹۰ درصد را نیز در فضای سردخانه ایجاد نمود. با این حال پایین آمدن بیش از حد رطوبت می تواند موجب چروکیده شدن بافت میوه شده و آب میوه از دست خواهد رفت. علاوه بر این در چنین شرایطی میوه کیفیت ظاهری خود را از دست می دهد و با کاهش وزن محصول نیز مواجه می شویم.

اصول نگهداری میوه در سردخانه

همانگونه که عنوان شد سردخانه ها با شرایط مختلف دسته بندی می شوند. استفاده از سردخانه بالای صفر این امکان را به شما می دهد که فساد شیمیایی و میکروبی محصول کند شود. علاوه بر این استفاده از لامپ ‌های مخصوص موجب می ‌شود که رشد میکروب ها با سرعت کمتری انجام پذیرد. نحوه تنظیم دما باید به گونه‌ ای باشد که کیفیت محصولات و میوه ها به خوبی حفظ شود.

با توجه به اینکه مراحل مختلفی طی می شود تا میوه ها جهت قرار گرفتن در سردخانه آماده شوند، شما باید پیش نیازهای این عمل را به خوبی انجام دهید. علاوه بر برداشت محصول و حمل و نقل آن، باید ضدعفونی کردن محصولات خود را مد نظر داشته باشید.

حفظ کیفیت میوه و سبزیجات در سردخانه میوه

تمام این اعمال و مراحل برای راحت ترکردن جابجایی میوه‌ها به شهرها و یا حتی کشورهای دیگر است و حتی می‌توان با این روش محصولی با کیفیت و تازه به دست مشتری رساند و می‌توان گفت سردخانه میوه از مهمترین سردخانه‌ها در سراسر دنیا است، چراکه با بالاتر رفتن روزانه مصرف میوه، نیاز به تولید مقدار بیشتری میوه داریم، اما تولید فقط یک طرف قضیه است، طرف دیگر قضیه، نگهداری از آن است، اینجا است که شرکت‌های بزرگی که در طراحی و ساخت سردخانه، فعالیت می‌کنند، وارد عمل می‌شوند و آریان سرد مفتخر است که به عنوان بزرگترین شرکت فعال این حوزه، درکنار شما درحال فعالیت است.‌

خرید انواع سردخانه میوه

چنانچه قصد نگهداری از انواع محصولات کشاورزی را دارید باید با آگاهی کامل از سردخانه ها و یخچال ها بتوانید گزینه ای مناسب انتخاب نمایید. شرایطی که ما در آریان سرد برای شما در نظر گرفته ایم به خوبی می تواند پاسخگوی نیازهای شما جهت نگهداری از محصولات مختلف باشد.

مشاوره رایگان
همین حالا پیام دهید
برای مشاوره رایگان به کارشناسان ما پیام دهید.