برای نگهداری از انواع محصولات کشاورزی مانند میوه ها و سبزیجات نیاز به استفاده از سردخانه و یخچال های مخصوص دارید. این نوع یخچال را که سردخانه میوه می نامند در انواع مختلف و با میزان سرمای گوناگون طراحی و تولید می شوند. با توجه به اینکه معمولا میوه ها جهت نگهداری نیاز به انجماد کامل ندارند، می توانید از سردخانه هایی با دمای بالای صفر استفاده نمایید.

سردخانه میوه و سردخانه صنعتی و سردخانه صنعتی میوه

هر اندازه که دمای پایین ‌تری در سردخانه تنظیم شود زمان مفید نگهداری از میوه ‌ها نیز می تواند افزایش یابد. فراموش نکنید که تنظیم مقادیر دما باید به گونه‌ ای باشد که خواص شیمیایی و ظاهری محصول با آسیب هایی مواجه نشود. با ما در آریان سرد همراه باشید تا اطلاعات کافی به شما در مورد سردخانه میوه ارائه دهیم.

نحوه نگهداری میوه در سردخانه میوه

همانگونه که عنوان کردیم نگهداری میوه ها و سبزیجات در سردخانه ها باید طبق اصولی مشخص و استاندارد صورت پذیرد. امروزه آیین نامه های ذخیره سازی برای سبزیجات و میوه ها با دقت بالا تدوین می شود.

چنانچه میوه ها و سبزیجات به شکل اصولی و بر طبق نکات و استانداردهای تعیین شده در سردخانه نگهداری نشوند، کیفیت ظاهری آن ها با سرعت بالا کاهش خواهد یافت. علاوه بر این با پایین آمدن کیفیت ظاهری، ارزش غذایی میوه نیز از دست رفته و فروشندگان زیان بالایی خواهند دید.

انواع سردخانه میوه

همانگونه که عنوان کردیم سردخانه ها در مدل های مختلف و با درجه های گوناگون در دسترس شما قرار دارند. شرایطی که ما در آریان سرد برای شما فراهم کرده ایم این امکان را به شما می دهد که متناسب با نیاز خود می توانید از انواع سردخانه میوه استفاده نمایید.

با توجه به فاکتورهای مختلفی، امروزه سردخانه های میوه دسته بندی می شوند. از جمله این شرایط که در دسته بندی انواع سردخانه میوه اثر گذار است می ‌توان به میزان دما، تکنولوژی ساخت و همچنین گنجایش آن ها اشاره کرد. عوامل مختلفی می توانند در انتخاب نوع سردخانه توسط شما اثر گذار باشند. داشتن اطلاعات کافی می توانند به شما کمک کنند تا جهت خرید سردخانه میوه بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

سردخانه زیر صفر و بالای صفر

به لحاظ میزان دما سردخانه ها را به دو دسته زیر صفر و بالای صفر می توان تقسیم نمود. هر کدام از آن ها را می توان بر اساس مدت زمان نگهداری و نوع محصول خریداری کرد. معمولاً در اکثر مواقع جهت نگهداری میوه و سبزیجات از سردخانه های بالای صفر استفاده می شود، چرا که نگهداری از میوه ها نیاز به انجماد کامل ندارند. با توجه به اینکه منجمد شدن میوه و سبزیجات می تواند افت کیفیت محصول را به همراه داشته باشد، همواره سعی می شود از سردخانه های بالای صفر جهت نگهداری محصولات استفاده شود.

سردخانه سبزیجات و سردخانه صنعتی سبزیجات و نگهداری سبزیجات در سردخانه

سردخانه آمونیاکی و فریونی

با توجه به نوع مبرد مورد استفاده در سردخانه ها می توان آن ها را به دسته های مختلفی تقسیم کرد. بررسی ها شرایط نشان می دهد که چنانچه قصد خرید و استفاده از سردخانه های بزرگ را دارید استفاده از مبرد آمونیاکی گزینه ای مناسب تر برای شما خواهد بود. در طرف مقابل سردخانه های کوچک می‌ توانند از مبرد فریونی استفاده نمایند.

سردخانه میوه ثابت و متحرک

با توجه به نحوه ساخت و کاربرد سردخانه های میوه می توان آن ها را به دو دسته تقسیم نمود. هنگامی که سردخانه‌ ها به شکل ثابت انتخاب می شوند قابلیت جابجایی نخواهند داشت. این نوع سردخانه جهت استفاده به عنوان انبار نگهداری محصولات و برای استفاده در کارخانه ها بهترین گزینه به شمار می رود.

نوع دیگری از انواع سردخانه که قابلیت جابجایی دارند، سردخانه متحرک محسوب می ‌شوند. استفاده از این سردخانه به شما این امکان را می دهد که برای جابجایی محصولات اقدام نمایید. معمولاً در اکثر مواقع بدنه این سرخانه به‌ صورت کانکس بوده و مبرد استفاده شده در آن ها از گاز فریون خواهد بود.

اهمیت تنظیم رطوبت در سردخانه میوه

کیفیت سردخانه خریداری شده توسط شما باید به گونه ‌ای باشد که به بهترین شکل بتواند میزان رطوبت را تنظیم نمایید. برای سردخانه های زیر صفری رطوبت نسبی بین ۹۰ تا ۹۵ درصد خواهد بود. توجه داشته باشید که در برخی مواقع می توان رطوبت کمتر از ۹۰ درصد را نیز در فضای سردخانه ایجاد نمود. با این حال پایین آمدن بیش از حد رطوبت می تواند موجب چروکیده شدن بافت میوه شده و آب میوه از دست خواهد رفت. علاوه بر این در چنین شرایطی میوه کیفیت ظاهری خود را از دست می دهد و با کاهش وزن محصول نیز مواجه می شویم.

اصول نگهداری میوه

همانگونه که عنوان شد سردخانه ها با شرایط مختلف دسته بندی می شوند. استفاده از سردخانه بالای صفر این امکان را به شما می دهد که فساد شیمیایی و میکروبی محصول کند شود. علاوه بر این استفاده از لامپ ‌های مخصوص موجب می ‌شود که رشد میکروب ها با سرعت کمتری انجام پذیرد. نحوه تنظیم دما باید به گونه‌ ای باشد که کیفیت محصولات و میوه ها به خوبی حفظ شود.

با توجه به اینکه مراحل مختلفی طی می شود تا میوه ها جهت قرار گرفتن در سردخانه آماده شوند، شما باید پیش نیازهای این عمل را به خوبی انجام دهید. علاوه بر برداشت محصول و حمل و نقل آن، باید ضدعفونی کردن محصولات خود را مد نظر داشته باشید.

حفظ کیفیت میوه و سبزیجات در سردخانه میوه

خرید انواع سردخانه میوه

چنانچه قصد نگهداری از انواع محصولات کشاورزی را دارید باید با آگاهی کامل از سردخانه ها و یخچال ها بتوانید گزینه ای مناسب انتخاب نمایید. شرایطی که ما در آریان سرد برای شما در نظر گرفته ایم به خوبی می تواند پاسخگوی نیازهای شما جهت نگهداری از محصولات مختلف باشد.