کمپرسور در واقع قلب یک سیستم برودتی و مهمترین جزء در سیستم های تبرید سردخانه ای می باشد. کیفیت این قطعه به نحو فزاینده ای بر عملکرد سیستم سرمایشی سردخانه ها تاثیرگذار می باشد. کمپرسور سردخانه در حقیقت، مبرد را در سیکل تبریدی به گردش درآورده و با افزایش فشار آن را فشرده میکند تا بتوان این گاز را در قسمت کندانسور تقطیر کرد. این قطعه به ویژه در مقیاس های صنعتی مدلهای متنوعی دارد، که هر یک به لحاظ تکنیکی و فنی خصوصیات خاص خود را دارند. در سیستم های سرمایشی سردخانه ها اغلب از کمپرسورهای پیچی یا اسکرو، اسکرال و پیستونی استفاده میشود. خرید کمپرسور سردخانه نیاز به بررسی و انجام محاسبات دقیق دارد.

از آنجایی که کمپرسور یا همان موتور سردخانه یکی از اصلی ترین تجهیزات در سیستم های سردخانه ای می باشد، می بایست در انتخاب و خرید آن دقت ویژه ای داشت. این قطعه بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی میشود و بهتر است که بر اساس میزان بودجه و نوع نیاز، یکی از انواع متنوع آن را انتخاب کرد. همچنین جهت خرید کمپرسور سردخانه باید به گنجایش یا ظرفیت سردخانه، نوع سیستم تبرید، توان سیستم، نوع مبرد، میزان بار برودتی، دمای کندانسور و … توجه زیادی نمود تا بتوان انتخاب هوشمندانه ای داشت. از این رو با توجه به نقش فوق العاده مهم کمپرسور در صنعت سردخانه و لزوم خرید انواع با کیفیت آن، در ادامه نکاتی را در رابطه با معیارهای انتخاب، خرید و قیمت کمپرسور سردخانه با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

جهت خرید کمپرسور سردخانه باید به گنجایش یا ظرفیت سردخانه، نوع مبرد، بار برودتی، دمای کندانسور و ... توجه نمود.

معیارهای انتخاب کمپرسور سردخانه

امروزه انواع متنوعی از کمپرسور سردخانه با توجه به نیاز صنایع طراحی و به بازار عرضه شده است. در این میان جهت انتخاب و خرید این محصول می بایست برخی معیارها را در نظر گرفته و به دقت مورد بررسی قرار داد. سپس از نتایج حاصل، جهت انتخاب مناسبترین مدل برای سردخانه بهره گرفت. از این رو به جهت اهمیت انتخابی دقیق و مناسب، در ادامه به برخی از مهم ترین معیارهای انتخاب کمپرسور اشاره خواهیم کرد.

انواع متنوعی از کمپرسور سردخانه توسط شرکت های مختلف طراحی و به بازار عرضه شده است.

بار برودتی و ظرفیت سیستم

یکی از مهمترین نکاتی که باید به هنگام خرید کمپرسور سردخانه مد نظر قرار داد، توجه به بار برودتی سیستم سرمایشی است. محاسبه ی بار برودتی سیستم تبرید در سردخانه ها، مراحل مختلفی دارد که باید آنها را به دقت انجام داد. به این دلیل که اگر این فاکتور به درستی برآورد نگردد و یا کمتر از حالت واقعی لحاظ شود، سیستم سرمایشی هیچ گاه به دمای مناسب نخواهد رسید. در این شرایط احتمال آسیب رسیدن به تجهیزات دیگری چون کمپرسور سردخانه نیز وجود خواهد داشت. بنابراین قبل از انتخاب مدل موتور باید بار برودتی را به دقت محاسبه کرده و متناسب با آن اقدام به خرید کرد. علاوه بر این باید به ظرفیت سیستم سرمایشی نیز توجه داشت. به این صورت که در سیستم های با ظرفیت کمتر از ۲۰۰ تن، بهتر است از کمپرسورهای اسکرال و برای سیستم های با ظرفیت بالاتر از ۲۰۰ تن از مدل اسکرو استفاده نمود.

 

برآورد دمای اواپراتور و کندانسور

از دیگر نکات مهم در خرید کمپرسور، برآورد دمای اواپراتور می باشد. توجه داشته باشید که دمای اواپراتور می بایست از دمای سیال وارد شده به آن کمتر باشد. به این دلیل که بتواند عملیات تبخیر و جذب گرما را به درستی انجام دهد. علاوه بر این توجه به دمای کندانسور نیز میتواند، تا حد زیادی شما را در انتخاب مدل مناسب یاری نماید. دقت داشته باشید برای آنکه عمل میعان و کاهش گرما به خوبی در سیستم تبرید صورت گیرد می بایست، دمای کندانسور از دمای ماده سیال خنک کننده بیشتر باشد. کارکرد صحیح اواپراتور و کندانسور تا حد زیادی بر عملکرد کمپرسور سردخانه تاثیرگذار می باشد، از این رو باید هنگام انتخاب، به نتایج حاصل از برآورد آنها توجه ویژه داشت.

نوع مبرد

توجه به نوع مبرد به هنگام انتخاب و خرید کمپرسور سردخانه امری ضروری و بسیار حائز اهمیت می باشد. از آنجایی که مبردهای مختلف عملکردهای متفاوتی دارند، باید به هنگام انتخاب مدل موتور سردخانه به نوع مبرد توجه ویژه ای داشت. از این جهت که هر کمپرسور با یک نوع خاص از مبرد سازگاری دارد.

جهت انتخاب و خرید کمپرسور می بایست، برخی فاکتورها همچون دمای اواپراتور و کندانسور، بار برودتی و ... را برآورد کرد.

راهکارهای آسان جهت انتخاب صحیح مدل کمپرسور

مراجعه به کاتالوگ محصولات شرکت ها

پس از آنکه مواردی چون بار برودتی سیستم، دمای اواپراتور و کندانسور و نیز نوع مبرد محاسبه و برآورد شد، وقت آن است که این اطلاعات با مشخصات کمپرسورهای عرضه شده در بازار تطبیق داده شود. به این منظور میتوان به کاتالوگ مشخصات کمپرسورهای تولید شده توسط شرکت های مختلف مراجعه و با بررسی اطلاعات فنی درج شده در رابطه با هر یک، مناسبترین مدل را انتخاب نمود. دسته بندی محصولات در این کاتالوگ ها معمولاً بر اساس نوع مبرد صورت می پذیرد زیرا، هر یک از انواع کمپرسور سردخانه با توجه به نوع مبرد ظرفیت و توان متفاوتی دارند. از این رو میتوان با بررسی مشخصات محصولات مختلف، مدلی سازگار با فاکتورهای مهم ذکر شده انتخاب کرد، تا سیستم تبرید سردخانه بهینه ترین عملکرد خود را داشته باشد.

 

استفاده از نرم افزارهای اختصاصی جهت انتخاب مدل کمپرسور سردخانه

امروزه بسیاری از شرکت های تولید کننده ی کمپرسور سردخانه علاوه بر ارائه ی کاتالوگ محصولات، نرم افزارهایی اختصاصی نیز جهت سهولت بررسی و انتخاب مدلها طراحی و به بازار عرضه کرده اند. نحوه ی کار با این نرم افزارها بسیار آسان می باشد و تنها نیاز است که داده های اولیه ی مربوط به فاکتورهایی چون؛ دمای اواپراتور و کندانسور، نوع مبرد و توان و ظرفیت سیستم را در فیلدهای مربوطه وارد کرده و دکمه ی بررسی را فشرد. در این حالت نرم‌ افزار مناسبترین مدل را به شما پیشنهاد خواهد داد.

 

نکات موثر بر قیمت کمپرسور سردخانه

قیمت کمپرسور سردخانه بسته به عوامل متفاوتی چون موارد زیر متغیر خواهد بود:

  • توان، گنجایش و ظرفیت کمپرسور سردخانه
  • نوع و مدل انتخابی
  • ابعاد، اندازه و حجم کمپرسور
  • مشخصات فنی و ویژگی های محصول
  • توان مصرفی موتور سردخانه
  • شرکت و برند سازنده